• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Kuşadası Belediye Meclisi toplandı

  07.10.2011 18:08
  Kuşadası Belediye Meclisi Ekim ayı olağan meclis toplantısı Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün başkanlığında yapıldı.
  Kuşadası Belediye Meclisi toplandı
  Kuşadası Belediye Meclisi toplandı Kuşadası Belediye Meclisi toplandı Kuşadası Belediye Meclisi toplandı

   

  Demokrat Partili Meclis Üyesi Halit Şakar ile Cumuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Yaşar Kotan’ın mazeretli olarak katılmadığı meclis toplantısı 23 üye ile başladı.
  Birinci gündem maddesi olan açılışın ardından, ikinci maddenin görüşülmesine geçildi. İkinci maddede bir önceki meclis toplantısı tutanağının oybirliği ile kabul edilmesinin ardından üçüncü maddeye geçildi. Başkanlıktan gelen konuların görüşüldüğü üçüncü maddenin ilk bendinde Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Mesleki Eğitim Merkezi (KAMEK) ile ilgili bilgi verdi. Halihazırda merkezde 18 branşta 385 öğrencinin eğitim gördüğünü açıklayan Başkan Altungün, 300 kişinin yeni kayıt yaptırdığını ve kayıtların devam ettiğini söyledi. Sorulara konu olan baskı makinalarının ilgili kurs olmadığı için kullanılmadığını ve makinaların ve teknik ekipmanların mülkiyetinin de yüklenici firmaya ait olduğunu söyledi.
  Üçüncü maddenin ikinci bendinde ise geçen hafta hizmete açılan Kuşadası Şehit Aileleri ve Gazileri Derneğinin yan tarafında yeni düzenlenen parka “Şehitler ve Gaziler Parkı” adı verilmesi oybirliği ile kabul edildi. Daha sonra döndüncü maddenin görüşülmesine geçildi. Memur kadrosu ihdası ile ilgili maddede Kadın ve Çocuk Sığınma Evi için 9. derece bir hemşire kadrosu açılması oybirliği ile kabul edildi.
  Dördüncü maddenin ikinci bendinde Belediye Başkanı Esat Altungün ile Belediye Meclisi Üyesi Murat Saraç’ın Batum’a gitmesi ile ilgili alınan 09.09.2011 tarih ve 20024 sayılı encümen kararı, dördüncü maddenin üçüncü bendinde 5 belediye meclis üyesinin Romanya’nın Sinaia kentine gitmesi ile ilgili 09.09.2011 tarih ve 26689 sayılı encümen kararı, dördüncü dördüncü bendinde yine Belediye Başkanı m. Esat Altungün ile Belediye Meclis Üyesi Murat Saraç’ın Hamburg’ta yapılan Seatrade fuarına katılımı ile ilgili 09.09.2011 tarih ve 26990 sayılı encümen kararı oybirliği ile kabul edildi. Dördüncü maddenin beşinci bendinde görüşülen yeni imar talepleri görüşülmek üzere oybirliği ile imar komisyonuna havale edilirken, dördüncü maddenin altıncı bendinde Kuşadası’ndaki mahalle ve köy muhtarlarına iletişim kolaylığı sağlamak amacıyla birer adet telsiz verilmesi de oybirliği ile kabul edildi.
  İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj şebekeleri ile ilgili dördüncü maddenin yedinci bendinde ise Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün çok önemli bilgiler verdi. Belediye olarak gerçekleştirilen gelir arttırıcı çalışmalar çerçevesinde araştırma yaptırdıklarını açıklayan Başkan Altungün, Kuşadası’ndaki tüm mesken, işyeri ve oteller ile ilgili envanter bilgilerini okudu. Kuşadası’nın su şebekelerinde büyük kaçak olduğunu, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj hatlarının da su şebekesi ile birlikte tamamen yenilenmesi gerektiğin söyledi. Başkan Altungün, Kuşadası altyapısının durumunun belirlenmesine ve kapsamlı bir fizibilite çalışmasına ihtiyaç bulunduğunu belirterek, bu konuda kendisine ve encümene yetki verilmesini istedi. Başkan’ın talebi oybirliği ile kabul edildi.
  Özel güvenlik ile ilgili dördüncü maddenin sekizinci bendinde ise Belediye Huzurevinde üç silahsız, Turban tesislerinde bir silahlı, iki silahsız özel güvenlik görevlisi çalıştırılması oybirliği ile kabul edilirken, memur kadro ihdası ile ilgili dördüncü maddenin dokuzuncu bendinde ise yedinci derece çocuk eğitimcisi kadrosu iptal edilerek yerine beşinci derece memur kadrosu açılması oybirliği ile kabul edildi.
  Daha sonra imar plan tadilatları ile ilgili beşinci maddenin birinci bendine geçildi. İlk olarak 871 ada 264 ve 265 parsel görüşüldü.16 kabul, 6 çekimser oyla 265 parsel ticaret alanı olarak kalırken, 264 nolu parsel konut alanından ticaret alanına dönüştürüldü. Daha önce 1/5000 ölçekli planı kabul edilen PTT’ye ait 56 ada 1 ve 2 parssellerin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile ilgili imar komisyonu raporu üç çekimser oya karşılık 20 oyla kabul edildi. 315 ada 48 parseldeki eski İonia Otel 7 çekimser ve 1 ret oya karşılık, 15 oyla kabul edildi. Daha önce 1/5 binlik nazım imar planı kabul edilen Kipa yanındaki 1948 ada 2 parsel ile 1950 ada 2 ve 3 parseller ise akaryakıt, belediyede teknik altyapı ve ticaret alanı olarak 7 çekimser, 1 ret oya karşılık 15 oyla kabul edildi. Yine Kipa yanındaki karayoluna cepheli 323 ada 55 parsel 7 çekimser oya karşılık 16 oyla ticaret alanına dönüştürülürken, Miracle Beach Club üstündeki 807 ada 179 parsel de 11 çekimser oya karşılık 12 oyla günübirlik tesisten turistik tesis alanına çevrildi. Adakule Otel ve Zinos Otel arasında kalan 103 ada 65 parseldeki 77 adet villa alanı, 1/100 binlik imar planında kentsel yerleşim alanı olarak görüldüğünden 7 çekimser oya karşılık 14 oyla talep edilen turistik tesis alanına dönüştürüldü. 455 ada 93 parselde bulunan LPG istasyonunu talebi doğrultusunda CNG sözcüğünün ilave edilmesi 4 çekimser oya karşılık 20 oyla kabul edilirken, daha önce 1/5000 ölçekli planı onaylanan 198 ada 16 parselin 1/1000 ölçekli imarı emsal 0,40 ve yükseklik 7,50 metre ticaret alanı olarak 3 çekimser oya karşılık 21 oyla kabul edildi. Uydukent yanındaki 323 ada 88 parsel ile ilgili konut alanı isteği 6 çekimser oya karşılık 17 oyla kabul edilirken, 1919 ada 3, 4 ve 5 numaralı parleller ile ilgili ticaret alanı talebi de 2 çekimser oya karşılık 21 oyla kabul edildi. Bir dağıtım farmasına ait 196 ada 19 numaralı parsel de 4 çekimser oya karşılık 19 oyla konut alanından ticaret alanına dönüştürüldü.
  Geçmişte emsal 0.08, yükseklik 4,50 metre imarlı 103 ada 12 parsel ile geçmişte emsal 0.70, yükseklik 16.50 turistik tesis imarlı 104 ada 19, 29 ve 30 parseldeki eski Merit Sunset Tatil Köyü ile ilgili imar talebi meclis toplantısında tartışmalara yol açtı. DSP’li Belediye Meclis üyesi Yusuf Güneş’in imar talebi ile ilgili teknik bilgi vermesinin ardından konu ile ilgili açıklama yapan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Merit Sunset Tatil Köyü’nün 10 yıldır atıl durumda olduğunu belirterek, “İmar plan yetkisi zaten Kültür ve Turizm Bakanlığında. Bu tesisi bakanlıktan satın alan şirket iyi niyetle geldi. Kendilerini hiçbirimiz tanımayız. Niyetlerini açıkça anlattılar. Numara yapmadılar, yalan söylemediler. Bu şirket Söke’de golf tesisini yapan şirket. Söke Belediye Başkanı Sayın Necdet Özekmekçi ile konuştum. Bu şirket sayesinde Söke’ye 8 bin insan geldiğini söyledi. Necdet Başkan, bizden bir şey isterlerse yine yaparız dedi. Ayrıca bu şirket, Merit Sunset Tatil Köyü’nün bulunduğu yerde bir konut projesi değil, değişik bir turizm projesi yapacak. Tesisin ortasında marka bir otel yer alacak. Ramada grubu ile görüşüyorlar. Bu tesisin içine Ramada Otel yapacaklar. Kuşadası’nda öyle bir hava yaratılıyor ki, sanki turistik tesis imarından çıkarıp burayı konut alanına çevireceğiz. Yok böyle bir şey. Bunlar yalan. Zaten yetki bakanlıkta, bakanlık izin veriyor. Ayrıca ben uzun soluklu bir belediye başkanıyım. Kuşadası’nın zarar görmesine asla izin vermem. Benim vicdanım rahat. Hiçbir tereddüdüm yok” dedi. Daha sonra tesisin günübirlik tesis imarlı 103 ada 12 parsel için emsal 0,20 yükseklik yapılaşma koşulları ile ilgili imar komisyonu raporu 5 ret ve 6 çekimser oya karşılık 13 oyla kabul edildi.
  Daha sonra Belediye Meclis Üyelerinden gelen soruların görüşüldüğü altıncı maddeye geçildi. Bu maddede Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, belediye meclis üyelerinin çalışmalarla ilgili sorularını yanıtladı. İlk olarak sıvı atık projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Altungün, projenin ihale işinin bittiğini, müşavirlik hizmetleri ihalesinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, “Geçen hafta bakanlıktan aldığım bilgiye göre bir terslik olmazsa 2013 yılı başında ilk kazmayı vuracağız. Projenin 2-3 yıl içerisinde tamamlanacağın umuyorum. Yani en kötü 2016 yılı sonuna kadar sıvı arıtma sistemimiz hayata geçmiş olacak” dedi.
  Ardından hali hazır harita yapım işi ile ilgili bilgi veren Başkan Altungün, önümüzdeki hafta ihale sürecinin başlayacağını ve birkaç ay içerisinde hali hazır haritaların tamamlanacağını söyledi. Kapalı Pazar yerinde vergi dairesi şerhinin önümüzdeki hafta kalkacağını ve mevcut itfaiyenin bulunduğu alanda yapılacak kapalı Pazar yeri için birkaç ay içerisinde ihaleye çıkılacağını anlatan Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Ortalama 3 ay gibi bir süre içerisinde ihale sürecini tamamlayacağız. Projesi zaten hazır. Ardından en kısa sürede temelini atıp, önümüzdeki yıl ortasına kadar Kuşadası’na çok güzel bir eser kazandıracağız” dedi. Daha sonra Gazibeğendi projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Altungün, proje çalışmasının 10 güne kadar biteceğini ve projeyi belediye girişine asacaklarını söyledi. Vatandaşın görüşünü de alarak projeye son şeklini vereceklerini kaydeden Altungün, Gazibeğendi’ye çok güzel bir Atatürk heykeli yapılacağını söyledi. Gazi beğendi projesi kapsamında kafeterya ve piknik alanı da yapılacağını vurgulayan Altungün, projenin 2012 yazına hazır olacağını dile getirdi. Son olarak Marina ile Kutes arasında kalan bölgede sahil düzenleme projesi hazırladıklarını anlatan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, proje çalışmasının devam ettiğini belirterek, projenin kasım ayı sonuna kadar hazır olacağını ifade etti.
  Bir sonraki meclis toplantısının 1 Kasım Salı günü saat 10.00’da belediye meclisi salonunda toplanması oy birliği ile kabul edildikten sonra, Belediye Başkanı Altungün meclis toplantısını kapattı.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim