• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kurbana kötü davranana ceza

  02.10.2010 22:20
  Taşıma ve satımı sırasında hayvanlara kötü davrananlara 1.144 TL para cezası uygulanacak.
  Kurbana kötü davranana ceza
  Kurbana kötü davranana ceza Kurbana kötü davranana ceza Kurbana kötü davranana ceza

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı öncesi, kurban satış ve kesimleri ile kurban hizmetlerinin uygulanmasına ilişkin esasları belirledi. Kurbanların taşıma ve satımı sırasında hayvanlara kötü davrananlara 1.144 TL idari para cezası uygulanacak.

  Diyanet İşleri Başkanlığı"nın "2010 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete"nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğe göre, büyükşehirlerde kurban hizmetlerinin daha kolaylaştırılabilmesi için kurbanlık hayvan satma ve kesme mekanları, birbirine yakın yerlerde olacak şekilde planlanacak. Çevresel riskleri en aza indirerek, varsa atık yönetimi planlanmış alanlar seçilecek, gerektiğinde pazar yerlerinin, maliyeti düşük basit düzeneklerle kesim yerine dönüştürülmesine yönelik hazırlıklar yapılması için yerel yönetimlerle sıkı işbirliğine girilerek seyyar kesimhaneler kurulmak suretiyle çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin alınması sağlanacak.
  Kurban kesim yerleri insan ve çevre sağlığı için etrafı branda ile çevrili, üstü kapalı şekilde; yetiştirici, satıcı, alıcı ve diğer vatandaşların su, tuvalet, kapalı oturma yerleri gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak yerler de dikkate alınarak hazırlanacak.

  Kurban kesim yerleri dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlardan seçilecek.

  -KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞININ GÖRÜLDÜĞÜ İLLERDE HAYVANLAR MUANE EDİLDİKTEN SONRA SEVK EDİLECEK-

  Tebliğe göre, kurbanlık hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar için de önlemler alınacak. Başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, tüberkuloz, şap gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar, sağlık, çevre sağlığı, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, toprak içine derince gömülerek imha edilmesi gibi konularda Kurban Rehberi"nden de yararlanarak vatandaşlara aydınlatma faaliyetleri gerçekleştirilecek.
  Ülke genelinde Eylül-Ekim aylarında yürütülen sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasında aşılatılmayan veya aşılama tarihi 6 aydan önce ya da aşı yapıldıktan sonra en az 15 gün geçmeyen büyükbaş hayvanların, yeterli koruma oluşmaması nedeniyle, iller arası nakillerine izin verilmeyecek. Aşılama tarihi 6 aydan önce olan ya da aşı yapıldıktan sonra en az 15 gün geçmeyen küçükbaş hayvanların, yeterli koruma oluşmaması nedeniyle, iller arası nakillerine izin verilmeyecek.

  Kurbanlık hayvanlar, yurtiçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeden önce, son zamanlarda belirli bölgelerde insanlarda görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı"nın taşıyıcısı olan keneler yönünden; özellikle hastalığın görüldüğü il ve ilçelerde dikkatli bir şekilde muayene edildikten sonra sevk edilecek.

  -KURBANLIK HAYVANLARIN HAREKETLİLİĞİ-

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı tebliğde, kurban öncesi kurbanlık küçük ve büyükbaş hayvanların hangi koşullarda nasıl büyük şehirlere sevk edileceği de belirlendi.

  Buna göre; nakil araçlarının üzeri hayvanların güvenli bir biçimde nakledilmelerini sağlamak amacıyla, hava şartlarına uygun ve hayvanlara yeterli hava sağlayacak şekilde kapatılacak, kapakların sağlam ve hayvanların atlama ve kaçmalarını engelleyecek şekilde olması sağlanacak. Hayvanların nakil araçlarına aşırı yüklenmelerine, nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı ve ıstırap çekmelerine neden olabilecek nakil araçları ile sevklerine izin verilmeyecek.
  Hayvanları taşıyan ve taşıtanlar onları türüne ve özelliğine uygun ortam ve şartlarda taşıyacak, taşıma sırasında besleme ve bakımını yapacak.
  Satılırken; hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunlu olacak. Buna aykırı davrananlara 1.144 TL idari para cezası uygulanacak.

  -KURBAN KESİM YERLERİ-

  Tebliğde kurban kesim yerlerine ilişkin kurallarda belirlendi. Buna göre; Kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile Komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilecek.

  Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yapılmayacak.

  Kesim yeri beton, beton asfalt gibi sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kan toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecek.

  Kurban kesim yerlerinde komisyon üyesi kurum ve kuruluşlardan yeterli sayıda personel görevlendirilecek, bu personele tanıtıcı “Görevli Kimlik Kartı” ve “Kesim Elemanı Kimlik Kartı” düzenlenecek.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim