İsveç'in başkenti Stockholm'de Türkiye Büyükelçiliği yakınlarında Kur'an-ı Kerim yakarak alçakça bir eylem gerçekleştiren aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın mesajlarını İsveç basını ifşa etti. Dünyanın tepkisini çeken eylemin ardından İsveç medyası bir kez daha Rasmus Paludan'ı haberlerine taşıdı. Expressen gazetesinin, "Kur-an yakmak benim fikrim değil" başlıklı haberinde Paludan'ın yakma eyleminin kendi fikri olmadığını iddia ettiği bilgisine yer verildi. 

Alçaklığına alçaklık kattı: Paludan, Kopenhag'da da Kur'an-ı Kerim yaktı Alçaklığına alçaklık kattı: Paludan, Kopenhag'da da Kur'an-ı Kerim yaktı

''HEDEF MÜSLÜMANLAR DEĞİL TÜRKİYE''

Alçak eylemi bir başkasının finanse ettiğini söyleyen Paludan, ücreti ödeyen kişinin gazeteci Chang Frick olduğunu iddia etti. Frick ise ilk olarak Erdoğan'a karşı gösteri yapacak aktivistlerle temas kurduğunu belirtti. Frick, desteğini verdiği şeyin Müslümanları kışkırtmak değil, Türkiye'ye karşı bir protesto eylemi olduğunu söylediğini vurguladı.

GAZETECİ DE SUÇU PALUDAN'A ATTI

Haberde ikili arasındaki mesajlaşma görüntüsüne de yer verildi. Gazeteci, Paludan'ın skandal eyleminden ödemeyi yaptıktan sonra haberdar olduğunu belirterek suçu ona attı.

Söz konusu haberde Frick'in Paludan ile mesajlaşma yoluyla temas kurduğu; ancak Kur'an-ı Kerim yakma meselesini tartışmadıkları yazıldı.

KUR'AN-I KERİM PROVOKASYONU

Danimarkalı provokatör siyasetçi Rasmus Paludan büyükelçilik yakınına polis koruması eşliğinde gitti. Önce elinde Kur'an-ı Kerim'le açıklama yaptı. Ardından Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içeren bir karikatür açtı.

Daha sonra da elindeki Kur'an-ı Kerim'i yaktı. Paludan provokasyonunu gerçekleştirdiği anda etrafı polis tarafından koruma altına alınmıştı. Olay anında Paludan çevredeki bazı kişiler tarafından protesto edildi. Paludan skandal eylemin ardından yine polis eşliğinde gölde bekleyen tekneye binerek bölgeden uzaklaştı.