Kulak kirleri düzenli olarak temizlenmesi gereken oluşumlardır. Çünkü bu kirler temizlenmediği zaman uzun vadede ani işitme kaybına neden olabilir.

Hepimizin kulak kirini temizlemek için kullandığı kulak çöplerinin aslında kulak kıvrımlarını temizlemek için üretildiği gerçeğinden sonra herkesin aklında beliren soru ise “Kulaktaki kir nasıl temizlenecek?” oldu. Bu sorunun yanıtı ise Dr. Tonia L. Farmer’den geldi.

Villa Tatil: Özgürlüğün ve Konforun Buluştuğu Adres Villa Tatil: Özgürlüğün ve Konforun Buluştuğu Adres

kulak-temizligi-2.jpg

KULAKLARINIZI BU ŞEKİLDE TEMİZLEYİN

Dr. Farmen, vücudun kulaktaki kiri zamanla doğal yollarla dışarı doğru ittiğini açıkladı. Doğal yollarla dışarı giden kirlerden sonra ise kulak kanalının nemli bir bezle temizlenmesinin en doğru yöntem olduğunu açıkladı.

Kulakların kendi kendini temizleyebilme yeteneği olduğunu söyleyen Farmer, eğer kulaklardaki kir çok kuruysa ve dışarı çıkmıyorsa hiçbir şekilde içerdeki kir dışarı akmıyorsa o zaman muhakkak bir uzmana danışmak gerektiğini vurguladı.

kulak-temizligi.jpg

Eğer sizin de kulak kiriniz dışarı doğru çıkmıyorsa, 4-5 ayda bir mutlaka kulaklarınızı temizletmeniz gerekir. Aksi taktirde kulak ağrısı, kulakta basınç, kulak enfeksiyonu, baş dönmesi ve işitme kaybı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.