• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Kimseye zorla aşı yok!

  29.10.2009 12:21
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de domuz gribi aşısının bulunmasının Türk halkı için bir fırsat, bir sigorta olduğunu söyledi.
  Kimseye zorla aşı yok!
  Kimseye zorla aşı yok! Kimseye zorla aşı yok! Kimseye zorla aşı yok!

  Akdağ, "Biz kimseyi zorla aşılayacak değiliz, ama bu sigorta Türk halkının istifadesine Hükümetimiz tarafından sunulmuş durumdadır." dedi.
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Belarus ile sağlık anlaşması imzalamak için gideceği Belarus'a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında soruları cevapladı. Domuz gribinin Türkiye'deki son durumu ve aşılamanın ne şekilde yapılacağı yönündeki soruya Bakan Akdağ, "Hasta sayısını skor sayar gibi saymıyoruz. Türkiye için bu şekilde takip etmenin bir değeri yok. Hastalığın yaygınlığını tespit etmek açısından tetkikler yapıyoruz. Yani hastalanan ya da hastalık belirtisi olan, grip ya da benzeri hastalık belirtisi olan herkesten artık tetkik almak gerekmiyor. Başlangıçta bunu büyük bir titizlikle yaptık. Ülkemize virüsün girmesini o zaman engellemeye çalışıyorduk. Buna aşağı yukarı 5 ay kadar muvaffak olduk, hastalığa karşı mücadelede yaz mevsimini kazandık. Gerek vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, gerekse aşıların temini açısından bir yaz mevsimi kazandık. Birçok Avrupa ülkesi bunu kazanamadı, bu sıkıntıyı yaz boyunca çektiler, İngiltere, İspanya ve birçok Avrupa ülkesinde şu geldiğimiz tarihe kadar ciddi problemler yaşandı. Şimdi aşıya oldukça yaklaşmış durumdayız, Kasım ayının hemen başında sağlık çalışanlarıyla aşılamayı başlatıyoruz. Kasım ayı içerisinde diğer önemli risk gruplarında da aşılamayı başlatacağız. Elimizde çok fazla bu ay itibariyle Kasım ayı itibariyle çok fazla aşı olmayacak ama elimize geçen ilk aşıları sağlık çalışanlarından sonra 6 ay 2 yaş arası çocuklara, önemli kronik hastalığı olan özellikle akciğer ve kalp hastalığı önemli derecede olan hastalara yapmaya başlayacağız. Sağlık kuruluşlarımıza Kasım ayının ilk haftasının içinde veya sonuna doğru davet etmeye başlayacağız. Sağlık ocaklarımıza aile hekimliklerimize, bu yaştaki çocuklarımız ve bu bahsettiğimiz önemli hastalığı olanları çağırmaya başlayacağız. Bu hususta dün akşam bilimsel yürütme kurulumuzla bir toplantı gerçekleştirdim. İlk düşünceleri bu şekilde zannediyorum önümüzdeki birkaç gün içerisinde de bu konu netlik kazanmış olacak. Bu şekilde aşılamalara başlarken, ilköğretim çağındaki çocuklarımıza da hastalığın erken yayılmaya başladığı şehirleri öne alarak bir aşılama programına yine Kasım ayı içerisinde muhtemelen Kasım ayının sonuna doğru başlayacağız." şeklinde cevap verdi.

  Okullarda alınan önlemlere ilişkin soruyu cevaplayan Akdağ, şöyle konuştu: "Bütün bu okul kapatma işlerimiz, biliyorsunuz Ankara'da, Diyarbakır'da okul kapatmalar oldu, İstanbul'da henüz buna ciddi ölçüde ihtiyaç duymuş değiliz. Diğer şehirlerimizde de ihtiyaç duymuş değiliz. Mardin'de zannediyorum, böyle bir kapatma valilik tarafından yapıldı. Bütün bunların amacı hastalığın yayılmasını öteleyerek, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza aşı yaptırmaktır. Aşı konusundaki tartışmalara biz Sağlık Bakanlığı olarak büyük ölçüde açıklık getirmiş durumdayız. Bizim için asıl olan Dünya Sağlık Örgütü'nün, Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi'nin, Amerika Hastalık Kontrol Merkezi'nin, Avrupa İlaç Ajansı'nın, Amerika İlaç Ajansı'nın tüm diğer Avrupa ülkelerinin ilaç ajansları ve hastalık kontrol merkezlerinin görüşleri ve Türkiye'de bu hususta oluşturduğumuz bilimsel kurulların görüşleridir. Bütün bu seçkin kuruluşlar aşılamanın Türkiye'de şu anda planladığımız biçimdeki bir aşılamanın gereğine ve önemine işaret etmektedirler. Önemli olan da budur. 2 gün önce 3 gün önce, basın mensubu arkadaşım şöyle bir soru sordu, 'Sayın bakanım, bilim adamları bu konuda ikiye ayrılıyorlar. Siz ne diyorsunuz?' Ben de şunu söyledim, '100 kişi düşünün bir konuda fikir yürüten, 50'si bir tarafta 50'si de diğer tarafta olursa bir ikiye ayrılmadan bahsedebiliriz. 99'u bir tarafta biri diğer tarafta ise burada ikiye ayrılmadan bahsedilebilir mi? Dolayısıyla halkımız marjinal düşüncelerle biraz da böyle medyada haber olmayı maharet sayan siyasetçilerin ve bazı kişilerin iddialarından çok, asıl bilim dünyasının az önce ifade ettiğim gibi bilimsel kuruluşların ve Türkiye'deki bilimsel heyetin bu çerçevede kararlar alan Sağlık Bakanlığı'nın görüşlerine kulak vermelidir."

  Domuz gribi aşısının önemine değinen Akdağ, "Çocuklarımızı, kendimizi, hastalarımızı korumak için alacağımız tedbirler belli, aşılamada bunların en önemlilerinden biridir. Türkiye'de aşının bulunacak olması, getirilmiş olması Türk halkı için bir fırsattır, bir sigortadır. Biz kimseyi zorla aşılayacak da değiliz ama bu sigorta Türk halkının istifadesine hükümetimiz tarafından sunulmuş durumdadır." ifadelerini kullandı.

  İsteyen herkesin aşı olup olamayacağı yönündeki soruya Bakan Akdağ, "Belli risk grupları, 24 yaşın üstünde önemli bir hastalığı olmayan gruplar için bilimsel kurullarımız şu anda aşılama gereğine işaret etmiyorlar." cevabını verdi./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim