Türkiye’de ilk kez Avukat Burhanettin Mumcuoğlu'nun din bilgisi hanesine mahkeme kararı ile ‘Tengri’ yazıldı.

Siyasette ‘terörist Dilşah Ercan’ tartışması! O rapora nasıl girdi Siyasette ‘terörist Dilşah Ercan’ tartışması! O rapora nasıl girdi

Avukat Burhanettin Mumcuoğlu, din bilgisini mahkeme kararıyla ‘Tengri’ olarak değiştirdi. Böylece Türkiye’de ilk kez din bilgisi hanesine mahkeme kararı ile “Tengri” yazıldı.

Edinilen bilgiye göre İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığına “Tengri”nin din olup olmadığını sordu. Diyanet İşleri Başkanlığından Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı ise Tengri’nin belli bir dini ifade etmediğini söyledi. Mumcuoğlu, karara itiraz için dava açtı. Mahkeme kararı olumlu sonuçlandı. Böylece Türkiye’de ilk kez biri din bilgisini “Tengri” olarak tescillendirmiş oldu.

Twitter’dan açıklama yapan Mumcuoğlu, kararın emsal olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Neden Tengri de Tengricilik vs. değil diyenler için; evet, Tengricilik, Türk Şamanizmi vb. ifadeleri de tercih edebilirdim. Belki daha doğru olurdu. Net şekilde İslam öncesi Türk inancının anlaşılmasını amaçladım. Maksat kültürel yozlaşmaya direnmek.”

 TENGRİ NEDİR?

Tengricilik, Göktengri inancı veya Göktanrı inancı, Türk ve Moğol halklarının, şimdiki inanç sistemlerine katılmadan önceki yaygın inancıdır. Tengri’ye ibâdet etmenin yanında Animizm, Totemlik bu inancın ana hatlarını oluşturmaktadır. Tengri, bugünkü Türkçedeki Tanrı kelimesinin eski söyleniş şeklidir.