CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilere iktidara geldiklerinde 'taban fiyat' uygulaması hayata geçireceklerini belirterek, "Diyelim ki; 100 TL'ye ürettiniz, yüzde 25 kar eklenecek. 125 TL'ye alıcı buluyorsan, istediğine sat. Fakat altına düştüğü zaman devlet satın alacak. Size asla zarar ettirmeyeceğiz. Buna 'taban fiyat" diyoruz" dedi.

Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor: Kahraman polis kamerada... Yanan aracın içine atladı! Sosyal medya bu görüntüleri konuşuyor: Kahraman polis kamerada... Yanan aracın içine atladı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için Ödemiş ilçesi Küçük Menderes Bölgesi'ndeki çiftçiler ile bir araya geldi. Ödemiş Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki programda Klılıçdaroğlu'nun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, milletvekilleri ve partililer yer aldı. Burada çiftçilere seslenen Kılıçdaroğlu, "Sizin bir nefes almanız lazım. Oh demeniz lazım. Kim neyi ekecek, neyi biçecek bu önceden planlanacak. Her çiftçi önceden neyi ekeceğini bilecek. Asla hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. Siz zarar edip üretmediğinizde, ürünler dışarıdan geliyor ve dünyanın parasını veriyoruz. Buğday mı arpa mı ne ekiliyorsa, köylünün maliyetini çıkaracağız. Diyelim ki; 100 TL'ye ürettiniz, yüzde 25 kar eklenecek. 125 TL'ye alıcı buluyorsan, istediğine sat. Fakat altına düştüğü zaman devlet satın alacak. Size asla zarar ettirmeyeceğiz. Buna 'taban fiyat" diyoruz. Maliyet artı karın altına çiftçi asla düşmeyecek. Daha iyi fiyat bulursa zaten arzu ettiği zaman satacak" dedi.

'TARIM STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR'

Çiftçinin nefes alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Mademki çiftçi milletin efendisi olacak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Çiftçi, köylü milletin efendisi' diyorsa size sözüm var; sizi bu milletin efendisi yapacağım. Alın teri döken, günün 24 saati çalışan evlerimizde otururken, karnımızın doyması için emek harcayan sizler bu milletin efendisi olmayacaksınız da kim olacak? Kadın kardeşlerim diyor ki; Zarar etmiyoruz, battık. Her şeyin farkındayım. Onlar da biliyor. Onlar ceplerini doldurmakla meşgul, ben sizi düşünmekle meşgulüm. Onlar Amerikalar'da çiftlikler satın alıyor. Ben, bu ülkenin tarlalarında çaba harcayan sizleri düşünüyorum. Sizler çalıştığınız zaman bizim karnımız doyacak. Dışarıdan buğday, peynir, saman alıyoruz. Cennet gibi bu ülkenin topraklarında tamamını üretmek mümkün. Tarım, stratejik sektördür. Eviniz, çamaşır makineniz olmayabilir ama günde en az 2 kez karnınızı doyurmak zorundasınız. Sizin değerinizi siyaset kurumu bilmiyorsa; o siyaset kurumu batsın. Ne yapacağız? İktidar olduğumuzda çiftçilerin aldıkları kredilerin faizlerini 'tak' diye sileceğiz" diye konuştu.