• BIST 107.633
 • Altın 152,738
 • Dolar 3,7116
 • Euro 4,3606

  Kemikler oyuncak oldu

  15.06.2009 12:40
  Söke ilçesi Güllübahçe Beldesi’nde bulunan Aziz Nikolas Kilisesi ve kilisedeki kemik deposu çocukların oyun parkı haline geldi.
  Kemikler oyuncak oldu
  Kemikler oyuncak oldu Kemikler oyuncak oldu Kemikler oyuncak oldu

  1821 yılında Gelebeçli Rumlar tarafından inşa edilen ve yüksek çan kulesi ile bilinen Aziz Nikolas Kilisesi, bahçesindeki yenidünya ağaçlarının yanı sıra yanındaki kemik deposunun bugünlerde en yoğun misafirleri çevrede yaşayan çocuklar oluyor. Bilindiği gibi eski Rumlar tarafından, ölen insanların kemikleri mezarından alınarak kilise bahçesindeki kemik deposuna konuluyordu.Yıllardır biriken insan kemikleri araştırmacıların yanı sıra çocuklar tarafından oyuncak olarak kullanıyor.
  Kilisenin içerisinde bulunduğu durum hakkında bilgiler veren Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği 2. Başkanı Mehmet Özçakır, “Kilisenin girişi kontrolsüz ve içi çok tahrip edilmiş,duvarlarına yazılar yazılmış. Bu nedenle herkesin kolayca girip zarar verebileceği bu tarihi yapı bizim kültürümüze ve dinimize göre bir zamanlar tanrının evi olarak kullanıldığından kutsal sayılmalıdır. Nasıl yurt dışında bir caminin bu şekilde tahribi bizlerin kutsal ve dini duygularını incitiyorsa, gelen yabancı konuklar üzerindeki aynı şekilde olumsuz etkilerini silmemiz mümkün değildir. Ayrıca insan kemiklerinin çocukların eğlencesi ve oyuncağı olarak kullanılması ,tahrip edilmesi ise bizim örf ve adetlerimize de aykırıdır. İlgililerin bir an önce bu duruma eğilmesi ve sorunun çözülmesi gerekmektedir” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim