Derleyen: Ömer Faruk Ekinci | 1954 yılının 26 Aralık günü dünyaya gelen Randy Roth, Gordon ve Lizabeth Roth çiftinin 5 çocuğundan biriydi. Randy’nin doğumundan sonra Washington eyaletine taşınan Roth ailesi çocuklarının büyüme çağını burada geçirdi.

“DUYGULAR FEMİNENDİR”

Hayatı boyunca babası ile arasındaki ilişki annesine göre daha ilerlemiş olan Randy, ebeveynleri boşandıktan sonra annesi ile görüşmeyi tamamen kesti. Anne Lizabeth daha sonra yaptığı açıklamalarda, Gordon’ın istismarcı bir baba olduğunu ve kendisiyle birlikte çocuklarına da şiddet uyguladığını söyledi.

Öte yandan Gordon, erkek çocuklarının duygularını göstermesine de çok karşıydı. Bunun onları ‘feminen’ gösterdiğini iddia ediyordu.

Babalarının etkisi altında duygularını asla göstermeyip her şeyi içlerine atarak büyüyen ve bunun büyük bir erdem olduğunu düşünen Randy ve kardeşinin, empatinin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Kardeşlerin yaşadığı travmanın etkilerini yıllar sonra kendisini gösterecekti.

UYUŞTURUCU YÜZÜNDEN YAKALANDI

1977 yılına gelindiğinde Randy’nin 20 yaşındaki kardeşi David Roth, bir polis çevirmesinde üzerinde uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle tutuklandı. David’in aracında arama yapan polis ekipleri, burada bir tüfek ve mühimmat da buldu.

David’in tutuklanmasından 1 gün sonra ormanlık alanda gezen bir çift, genç bir kadının cesedini buldu. Genç kadın, 7 kez vurulmuştu ve sonrasında boğulmuştu. İlk başta bu iki olay birbirinden tamamen farklı gözükse de kan donduran gerçek kısa süre içerisinde ortaya çıktı.

KORKUNÇ GERÇEK BÖYLE ANLAŞILDI

Bu olaydan birkaç gün sonra polis merkezine giden David’in bir arkadaşı, şoke eden bir itirafta bulundu. Cansız bedeni bulunan genç kızı David’in öldürdüğünü söyleyen kişi, kadının yol kenarında yürürken David tarafından arabaya alındığını ve birlikte bir şeyler içmek için ormanın derinlerine doğru gittiklerini anlattı.

David’in arkadaşının anlattığına göre, genç kızla cinsel birliktelik yaşamak isteyen David red cevabı yiyince bunu yediremeyip ona saldırmaya başladı. Genç kızı önce boğan David, daha sonra arabasında bulunan tüfeği alarak ona 7 el ateş etti.

22 Ağustos’ta uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle mahkeme karşısında çıkması beklenen David, buraya katılmadı. 1 yıldan fazla bir süre yetkililerden kaçmayı başaran David 18 Ocak 1979’da Washington eyaletinde yakalandı.

26 yıl hapis cezasına çarptırılan David Roth, 2005 yılında serbest bırakıldı. 9 Ağustos 2015’ta kanserden hayatını kaybeden David, öldürdüğü genç kızla aynı günde ölmüş oldu. Genç kızın cansız bedeninde yapılan DNA testlerinde isminin Elizabeth Ann Roberts olduğu öğrenildi.

KARDEŞİNİ HAPSE, EŞİNİ ÖLÜME GÖNDERDİ

Kardeşi David’in müebbet hapis cezasına çarptırıldığı sırada 25 yaşında olan Randy Roth ise aynı ay içerisinde ilk eşi olan Donna Sanchez ile boşandı. Kısa süre içerisinde Janis Miranda isimli kadınla tanışan Randy, 1 yıl içerisinde yeniden evlendi.

Donna Sanchez ile olan evliliğinden bir çocuğu olan Randy, kendi oğlunu da babası gibi gayet sıkı ve duygusallıktan uzak bir şekilde yetiştirmeye kararlıydı. Randy’nin yeni evlendiği Janis’in de önceki evliliğinden bir kızı vardı. İkilinin yakınlaşmaları da birbirlerinin çocuklarına olan sempatileri üzerinden olmuştu.

İlişkilerinin başında Randy’nin hayatının şansı olduğunu düşünen Janis, evlendikten sonra hızlı bir şekilde bunun yeni eşinin gerçek yüzü olmadığının farkında vardı. O güne kadar gösterdiği ilgi adeta bir anda yok olmuştu.

SİGORTA PARASINI ALMAKTA GECİKMEDİ

İkili düğünden sonra gittikleri balayından döndüklerinde Janis’in arabasının çalındığını gördüler. Hemen sigortadan parayı alan Randy, yeni eşini işi bırakmaya ikna ettikten sonra onun üzerine 100 bin dolar değerinde bir hayat sigortası yaptırdı.

Bu sigorta 1981 yılının 7 Kasım tarihinde yürürlüğe girdi. Sigortanın yürürlülüğe girmesinden 3 hafta sonra Randy, Janis’e birlikte doğa gezintisine çıkmayı teklif etti. Bu yolculuk Janis Miranda Roth’un sonu olacaktı. 27 Kasım 1981’de kayalıklardan düşen Janis, hayatını kaybetti. Janis’in ölümünün tek tanığı ise eşi Randy Roth’tu.

Randy, eşinin hayatını kaybetmesinden birkaç ay sonra sigorta parası olarak yatırdıkları 100 bin doları da kendi hesabına aldı. Janis’in ölümü oldukça şüpheli görünse de polis ekipleri hiçbir zaman eşi Randy’nin peşine düşmedi.

YENİ AŞK, YENİ HAYAT SİGORTASI

1990’lı yıllara gelindiğinde Cynthia “Cindy” Baumgartner isimli bir kadınla tanışan Randy, Cindy’e de diğer kadınlara yaptığı gibi çocuğunu öne sürerek yaklaştı. Cindy’nin de daha önceli evliliğinden 2 çocuğu bulunuyordu. Birkaç ay içerisinde yakınlaşan çift, evlenme kararı aldı ve Randy, oğlu Greg ile Cindy’nin evine taşındı.

1991 yılının ocak ayında Randy ve Cindy Roth çifti, 385 bin dolar değerinde hayat sigortası yaptırdı. Cindy ise sigorta parasını alacaklar listesine kendi çocuklarından önce Randy’nin ismini yazmıştı. Randy de aynısını Cindy için yaptığını söylemişti ancak bu da bir yalandı.

Janis’e olduğu gibi Cindy’e karşı da oldukça ilgili davranan Randy, yine aynı şekilde evlendikten sonra tamamen zıt yönde değişim gösterdi. Cindy’nin ilişkinin başındaki mutluluğundan eser yoktu.

“RANDY, HER ŞEYDEN NEFRET EDİYOR”

Cindy’nin günlüğünden bir sayfada şunların yazdığı öğrenildi:

23 Temmuz 1991’de Randy, ailecek göl kenarına tatile gitmeyi teklif etti. Cindy büyük bir ümitle bunu kabul etti. Tüm aile buradaki evde vakit geçirirken çocukları kendi kendilerine oynamaya bırakan Randy ve Cindy çifti bir salla gölün açıklarına doğru kürek çekmeye başladı.

Çift tekrar karaya döndüklerinde Cindy artık yaşamıyordu. Roth’un iddiasına göre bir sürat teknesinin yarattığı dalgalar sallarını alabora etmişti ve sonuç olarak Cindy gölde boğularak ölmüştü.

Cenaze işlemlerinin ardından vakit kaybetmeyen Randy, eşinin hayat sigortası parasını almak için harekete geçti ve Cindy’e ait tüm mücevherler, paraları kendi hesabına geçirdi.

KORKUNÇ İDDİA EKİPLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

Ağustos ayının başlarında Kristina Baker isimli bir kadın polise giderek, Randy ve Cindy çiftini sallarının üzerinde gördüğünü söyleyerek sallarının hiçbir zaman alabora olmadığını söyledi.

Kadının iddiaları üzerinde harekete geçen polis ekipleri 9 Ekim 1991’de Randy Roth’u cinayetten tutukladı. 1992’de gerçekleşen mahkemede Cindy’i öldürdüğü kanıtlanan Randy, 55 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Randy’nin eski eşi Janis’i öldürüp öldürmediği tam olarak kanıtlanamasa da iki olay arasındaki benzerlik sebebiyle pek çok kişi hala Randy’nin onu da sigorta parası için öldürdüğüne inanıyor.

Washington Eyalet Hapishanesi’ne gönderilen Randy Roth, burada kardeşi David ile yıllar sonra tekrar bir araya gelmiş oldu.