Kripto para piyasasında Kasım ayı oldukça olaylı geçti. Kripto para birimlerinin fiyatlarını da etkileyen FTX olayına, son duruma ve Gemini söylentilerine bir göz atalım.

FTX Olayı

Öncelikle Binance CEO’sunun açıklamaları ile deyim yerindeyse gün yüzüne çıkan FTX olayında kripto para birimlerinin büyük zarar gördü. Bitcoin fiyatı 15.500 dolarlık seviyelere kadar gerilerken toplam kripto para piyasası değeri de 800 milyar dolar üzerinde kalmak için çabalıyor. 

Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in bir likidite sıkışıklığı yaşadığını ifade etmiş ve bundan sonra yatırımcıların paralarını çekmeye çalışması üzerine borsa iflasını açıklamıştı. Yani aslında FTX borsası, müşteri fonlarını farklı yerde kullanmış ve çok sayıda yatırımcı paralarını çekmek isteyince yeterince fon olmadığı anlaşıldı. Bu da popüler borsanın ifalsına ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın kaçak duruma düşmesine sebep oldu. Olayların ardından Interpol Sam Bankman-Fried hakkında “kırmızı bülten” yayınladı. Şu anda FTX eski CEO’sunun nerede olduğu net bir şekilde bilinmiyor.

Bakan Dönmez: Karadeniz gazında çalışmak için ülkesine dönen birçok vatandaşımız var Bakan Dönmez: Karadeniz gazında çalışmak için ülkesine dönen birçok vatandaşımız var

Bu noktada her ne kadar piyasada bir güven kaybı yaşanmış olsa da bazı isimler bu durumun uzun vadede kripto ekosistemi için olumlu olduğunu ifade ediyor. Çünkü hem Terra olayı ve hem de hemen arkasından yaşanan FTX olayı piyasadaki deyim yerindeyse çürük yumurtaları temizlemiş durumda. 

Buna ek olarak Coinbase CEO’su Brian Armstrong da ilgi çeken açıklamalarda bulundu. CEO yaptığı açıklamalarda, bu durumun halk gazeteciliğine olan güveni artırdığını ve aslında FTX olayını halkın takibinin ortaya çıkardığını dile getirdi.

Gemini Olayı

FTX’in hemen arkasından popüler kripto para borsası Gemini’de de para çekme konusunda aksaklıklar olduğu ifade edildi. Bitcoinhaber.net adlı kripto para ve blockchain haber sitesinde de belirtildiği gibi kurumsal bir kripto borç verme firması Genesis Global Capital, geçtiğimiz günlerde borç verme işinde itfaları ve yeni kredi oluşumlarını “geçici olarak” askıya aldığını bildirdi. Sonuç olarak Gemini, Genesis Global borç verme ortağı olduğu için Earn programı para çekme işlemlerini duraklatmak zorunda kaldı.

Ancak borsa, kullanıcılara müşteri fonlarının güvende olduğu konusunda güvence verdi ve “Gemini borsası tamamen kullanılabilir durumda; borsada tutulan tüm müşteri fonları 1:1 tutulur ve herhangi bir zamanda çekilmeye hazırdır” açıklamasını yaptı. Şu anda Gemini tarafından işler yolunda gibi görünürken FTX olayı ile ilgili araştırmaların devam ettiği ifade ediliyor.