• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kapatma davasını anlattı

  05.06.2009 10:35
  Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Onur Günü’nde konuştu. Yalçınkaya şunları söyledi:
  Kapatma davasını anlattı
  Kapatma davasını anlattı Kapatma davasını anlattı Kapatma davasını anlattı

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Günü"nde bir konuşma yaptı. Yalçınkaya şunları söyledi:

  Koruyup yaşatacağımız en değerli varlığımız cumhuriyetimizin öncüsü mimarı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anarım. Ülkemize sınırsız katkılarda bulunan bilim insanı Türkan Saylan"a Tanrı"da rahmet dilerim.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki çalışmalarıyla hukuka hizmet etmiş, ebediye intikal edenlere Tanrı"dan rahmet diliyorum. Halen Başsavcılığımız çatısı altında çalışan, hak ve adalet için üstlendiği görevleri yerine getiren çok değerli ve seçkin mesai arkadaşlarıma en içten şükranlarımı sunuyorum.

  Adliye mahkemelerince verilen karar ve hükümlerin son inceleme mercisi olan Yargıtay Anayasa başta olmak üzere 2009/49 sayılı Anayasa Mahkemesi"nin kuruluşu hakkındaki kanun, siyasi partiler kanunu, 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri hakkındaki kanun gibi özel yasalardan kaynaklanan çok sayıda görevleri yerine getirmektedir.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, kendiliğinden hükümlü aleyhine, 30 gün içinde itiraz nedenlerini yazılı olarak bildirmek suretiyle itiraz edebilmektedir. Bu sanık yararına yapıldığı zaman herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Yargıtay ceza dairesi ileri sürülen nedenleri yerinde görmezse reddetmektedir. Uygun gördüğü takdirde kararı ve hükmü bozmaktır.

  Siyasi olasılıklardan hiçbir şekilde etkilenmeksizin demokratik laik toplumun korunması için görevlerini yerine getirmek zorundadır. Siyasi partilerin eylemleri, devletin bağımsızlığına, insan haklarına, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz. Herhangi bir diktatörlüğü savunamayacağı gibi suç işlenmesini de teşvik edemez.

  Siyasi partiler yasasının, siyasi parti yasakları bölümünde demokratik devlet düzeninin korunmasına, bağımsızlığın korunmasına, azınlık yaratılmasının önlenmesine, bölgecilik yasağına, üçüncü bölümde, laik devletin korunmasına yönelik yasaklamalar gösterilmiştir. Bunlar herkesçe uyulması gereken evrensel hukuk kuralladır. Başsavcılığımız, yetki çerçevesinde, siyasi partilerin eylemlerinin denetlenmesini hiçbir etki altında kalmadan büyük bir titizlikle yerine getirmektedir.

  EKONOMİ BAHANE EDİLİP LAİKLİK GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLÜYOR

  Muhafazakar partiler öne çıktıkça, ekonomik büyümeye daha çok vurgu yapılmak suretiyle, laikliğin gündemden düşürüldüğü görülmektedir. İnsanları inançlarıyla kabul eden, muhafazakar partiler için siyasi partiler yasamızda herhangi bir yasak yoktur.

  Dini kuralların devlet işlerinde egemen kılınması, bu yönde faaliyetlerde bulunulması yasaklanmıştır. Başsavcılığımız, anayasal düzeni demokrasiyi insan haklarını laik cumhuriyet ve hukuk devletini korumak ve anayasaya demokratik kurallara aykırı olan her türlü yapılanmayı, amaçları ve bu amaçlara yönelik faaliyetleri takip ve sonuçlandırmakla görevlidir.

  AKP"YE AÇILAN KAPATMA DAVASI

  Demokrasinin işleyişi ve çoğulculuğu sağlama bakımından siyasi partilerin önemi dikkate alınmak suretiyle, Venedik Komisyonu temel ilkeleri gözetilerek, 14 Mart 2008 tarihinde, AKP"nin kapatılması ve 39"u milletvekili olmak üzere 71 üyesinin siyasetten uzaklaştırılması için Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açılmıştır. Mahkeme, adil bir yargılama sonucunda davalı partinin 2008 yılında aldığı devlet yardımı miktarının yarısından yoksun bırakılmasına karar verilmiştir.

  DTP'YE AÇILAN KAPATMA DAVASI

  Başsavcılığımızca, siyasi partilerin uyması gereken yasaklar yönünden, DTP hakkında yapılan inceleme sonucunda, üyelerin beyanlarının devletin bağımsızlığına, aykırılık oluşturduğu ve bunun sürekli işlendiği, bunun açıkça benimsendiği ve bu eylemlerin kararlılık içinde işlenmesi nedeniyle, söz konusu eylemlerin odağı haline geldiği görülmüş ve kapatılması için Anayasa Mahkemesi"ne dava açılmıştır.

  Söz konusu üyelerin, kapatılmaya ilişkin kararın resmi gazetede yayımlanmasından itibaren, 5 yıl boyunca hiçbir parti kuramayacağına ve herhangi bir partinin üyesi olamayacağına, bağımsız olarak dava süresince seçime katılamayacağına, hazine hesaplarının banka hesaplarının bloke edilmesine tedbiren karar verilmesi istenmiştir. Anayasa Mahkemesi, tedbiri reddetmiş, henüz bir karar vermemiştir.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim