Antibiyotik kullanımı uyarısı! Antibiyotik kullanımı uyarısı!

Kaju, Anacardium occidentale bitkisinin tohumlarından elde edilen bir kuruyemiştir. Halk arasında Kaju fıstığı olarak da bilinir. Brezilya, Hindistan, Vietnam, Tanzanya ve Mozambik gibi ülkelerde yetiştirilir. Kaju tohumları, bir meyvenin altında bulunan sert kabukların içinde yer alır.Bazı bölgelerde çeşitli yöresel yemeklerde ve tatlılarda kullanılır.Kaju tohumları, lezzetli ve besleyici bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir. İçeriğinde lif, protein, sağlıklı yağlar ve bir dizi vitamin ve mineral bulunur. Ayrıca kaju, özellikle magnezyum, fosfor, potasyum, ve B vitaminleri gibi besin maddeleri açısından da zengindir.

KAJU UNUTKANLIĞA İYİ GELİR Mİ?

Potasyum açısından zengin olan yemiş türünün kalp sağlığına iyi geldiği, tansiyonu dengelediği, saç ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu,kanser hücrelerini, tümorleri küçülttüğü de  yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bakır  açısından zengindir.Antioksidan özelliği sayesinde  düzenli tüketildiğinde safr taşı oluşumunu azaltır. Kilo vermeyi kolaylaştırdığı,tok tuttuğu söylenmektedir.Ayrıca  saç dökülmesini önlediği bilinmektedir. Tatlılarda kullanılırsa kıvamını arttırdığı söylenmektedir. Sindirim sistemini harekete geçirmesi sebebiyle kabızlık sorunlarının çözümünde etkilidir.Uyku bozukluğu yaşıyorsanız, uykunuzu dengelemek konusunda fayda sağlar. 

KAJU YAĞININ FAYDALARI NELERDİR? 

Şifa kaynağı kaju meyvesinin yağıda içerisinde ayrı mucizeler barındırıyor. Alternatif tıp uzmanlarının ifadelerine göre: Cildin pürüzsüz olmasını sağlıyor, gözenekleri açıyor, kuru cildi nemlendiriyor, E vitamininden zengin içeriği ile vücudu mantara karşı koruyor.Ayrıca sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi cilt sorunlarında da olumlu etkileri var. Doktorlar uyarıyor: Kan şekerini yükselttiği gerekçesiyle diyabet hastalarının kaju yağı yada kaju fıstığı tüketmesi önerilmiyor