• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kadının kabusu idrar kaçırma

  31.01.2012 21:40
  Milyonlarca kadının problemi olan idrar kaçırma; yaşlanmanın, çocuk doğurmanın ya da menopoz sonrası değişimlerin normal bir sonucu olarak görülüyor.
  Kadının kabusu idrar kaçırma
  Kadının kabusu idrar kaçırma Kadının kabusu idrar kaçırma Kadının kabusu idrar kaçırma

  İlerleyen yaş, yapılan doğumlar ve menopozun normal bir sonucu gibi görülen ve sineye çekilen idrar kaçırma; kadını yalnızlaştırıyor. Prof. Dr. Ateş Karateke, "Bu yüzden kadınların iş, sosyal ve cinsel hayatları darbe yiyor. Oysa her yaşta kadında görülebilen idrar kaçırma bir kader değil, birçok tedavi seçeneği olan tıbbi bir sorun" diyor.

  DEPRESYONA GİRİLİYOR
  Medical Park Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke; kadında sosyal, psikolojik ve fiziksel sorunlara neden olan 'idrar kaçırma' sorunuyla ilgili önemli bilgiler verdi.
  Öksürdüğünde hatta güldüğünde idrar kaçıran kadın, bu problemini tedavi ettirmediği zaman sosyal, psikolojik ve fiziksel birçok sorun yaşıyor. Çalışan kadınlar iş hayatından kopmak zorunda kalıyor, çiftlerin cinsel hayatı ciddi bir darbe yiyor. Sorununa çözüm bulamayan kadın ağır depresyona giriyor.

  ÖNCE NEDENİ BULUNUR
  Oysa idrar kaçırma hastalık değil, bir bulgudur. Bu bulgu, altta yatan ve muhtemelen tedavi edilebilir bir hastalığı gösterir. Yapılacak kapsamlı bir değerlendirme ile idrar kaçırmanızın ardında hangi sorun veya hastalığın olduğu belirlenmelidir.
  İdrar kaçıran bir kadına, tüm testler yapılarak sorunun nedeni ortaya konmalıdır. Tedavi bu aşamadan sonra planlanmalıdır. Tedaviyle kadınlarımızın eve kapanmasına, toplumdan kopmasına ve yalnızlaşmasına neden olan idrar kaçırma problemini çözebiliyoruz.
  İdrar kaçırma tanısında ilk adım, tam bir tıbbi muayenedir. Eksiksiz bir muayene idrar kaçırma sorununuz hakkında ipuçları verir. Doktorunuz, idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık gibi idrar kaçırma nedenlerini araştırır. Yapılacak testlerle de sorunun nedeni tam olarak ortaya konabilir.


  DOĞRU TANI DOĞRU TEDAVİ
  İdrar tutamama tedavisi; sorunun tipine, şiddetine ve altta yatan nedene bağlıdır. Genellikle kombinasyon tedaviler uygulanır. Hastaların çoğunda önemli bir iyileşme görülmektedir.
  Bu problem için tedavi seçenekleri dört kategoriye ayrılır: Davranış teknikleri, ilaç, aygıtlar ve ameliyat. Birçok olguda önce en kolay olan teknik önerilir. Önce davranış teknikleri denenir ve eğer başarı sağlanamazsa diğer seçeneklere geçilir. Tedavinin başarısı, doğru tanıya bağlıdır.

  'KADERİM BÖYLE' DEMEYİN TEDAVİ OLUP RAHATLAYIN
  İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan ve hastayı rahatlatan temel yöntemler şöyledir:
  DAVRANIŞ TEKNİKLERİ: Bu teknikte; pelvik taban kasları egzersizleri (bu egzersizler idrar yapmayı kontrol etmeye yardımcı kaslarınızı güçlendirir), idrar torbası eğitimi (sıkıştığınız zaman idrara çıkmayı geciktirmeyi öğrenme eğitimi), tuvalete gidişlerin programlanması (tuvalete, düzenli ve planlanmış bir biçimde gitmeniz önerilir) ve sıvı alımının ve beslenme biçiminin denetimi şeklinde dört yöntemden yararlanılır.
  İLAÇ TEDAVİSİ: İlaç tedavisi, çoğunlukla davranış teknikleriyle birlikte uygulanır. Bu reçeteli ilaçlar, aşırı aktif mesaneyi yavaşlatır.
  TIBBİ AYGITLAR: Kadınlar için özel olarak tasarlanmış üretral aygıtlar; idrarın sızmasını önlemek için üretraya tüp şeklinde sokulan, tampon benzeri ve kullanıldıktan sonra atılabilir malzemelerdir. Pelvik taban kaslarını uyarmak ve güçlendirmek amacıyla yapılan elektriksel uyarım tedavisinde ise vajinaya geçici olarak elektrotlar yerleştirilir.

  SU SESİNİ DUYUNCA BİLE İDRAR KAÇIRANLAR VAR
  İdrar kaçırma sorunu; farklı şekillerde gelişebiliyor. Kadınları sosyal hayattan koparan bu problemin tipleri şöyle sıralanıyor:
  STRES TİPİ: Bu durum öksürerek, hapşırarak, gülerek, egzersiz sırasında ya da ağır bir şey kaldırdığınızda karın içi basıncının artmasıyla oluşur.
  SIKIŞMA: Birdenbire hissedilen idrar yapma ihtiyacıdır ve idrar kaçırmayla sonuçlanır. Bu kişiler, akan su sesi duyduklarında ya da otururken ayağa kalktıklarında bile idrar kaçırabilir.
  TAŞMA TİPİ: Sürekli idrar kaçıranlar ve idrar torbasının tam olarak boşalmadığınızı hissedenler bu gruptadır.
  MİKS TİP: Eğer, stres tipi ve sıkışma tipi idrar tutamama gibi birden çok idrar kaçırma tipine ait belirtileriniz varsa; bu, miks tip idrar kaçırma olduğu anlamına gelir.
  FONKSİYONEL: Birçok yaşlı, özellikle bakımevlerinde yaşayanlarr, fiziksel ya da zihinsel bozukluklar nedeniyle tuvalete zamanında yetişemedikleri için fonksiyonel idrar kaçırma sorunu yaşar.

  TUVALETE YETİŞİLEMİYOR
  İdrar kaçırmanın şiddeti; ara sıra, öksürdüğünüz ya da hapşırdığınız zaman oluşan idrar kaçırmadan, ani ve önlenemeyen çok güçlü bir idrar yapma gereksinimine kadar değişik düzeylerde olur. Sıkışma öyle güçlüdür ki, tuvalete zamanında yetişemeyebilirsiniz. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim