İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu ve yerel seçimlerle ilgili açıklamaları siyasetin gündemine oturdu. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Akşener’in açıklamalarını ve Ankara’daki kulis bilgilerini anlattı.

Dicle Canova’nın konuşmasından satır başları şöyle:

Bu bir süreç. Şöyle söyleniyor; İYİ Parti kurulduğundan beri seçimlere CHP ile işbirliği yaparak girdi. Ama spesifik bir kazanç sağlamadı.

Kırıkkale'nin yeni ismi ne oldu? Kırıkkale'nin ismi değişti mi? Kırıkkale'nin yeni ismi ne oldu? Kırıkkale'nin ismi değişti mi?

Mesela 2018 genel seçimi. Orada artık oyların ittifak içi dağıtım söz konusuydu, bu daha sonra kaldırıldı. Bu artık oylardan CHP’nin 2018’de birçok ilde vekil sayısını artırdığı ama İYİ Parti’nin sadece Erzurum ve Trabzon’da artı vekil çıkarabildiği tespiti var. 2019 yerel seçiminde CHP’nin 11 büyükşehir kazanmasına rağmen İYİ Parti’nin şu an elinde sadece 13 ilçe belediyesi var, il belediyesi dahi kazanamadığı tespitleri var. Keza son seçimde Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağı söylenmesine rağmen zoraki adaylığıyla seçim kaybedildi deniyor. HDP ve terörle işbirliği söylemi üzerinden en büyük zararı İYİ Parti gördü tespitleri var. Tüm bunlar arka arkaya konulduğu zaman parti teşkilatları, “Artık bize CHP zarar veriyor. Stepnesi haline geldik” görüşü hakim. Bu görüş genel başkana kuvvetli bir şekilde iletilmiş vaziyette.