1418 OKULDAN 67’Sİ SAĞLAM ÇIKTI

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'u da derinden etkileyen Marmara Depremi sonrası, olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için 2006 yılında İstanbul Proje Koordinasyon Birimi'nin (İPKB) kurulduğu hatırlatıldı. Bu birimin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında, kentte 1999 öncesinde inşa edilen 1418 okulun etütleri yapıldığında 67'sinin depreme dayanıklı, 1351'inin de riskli olduğu tespit edildiği aktarıldı.

Riskli bulunan 1351 okulun 769'unun güçlendirildiği, 367'sinin yıkılıp yeniden yapıldığı belirtilerek, 87 okulun da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarca güçlendirildiği, yıkılıp yeniden inşa edildiği ifade edildi.

128 RİSKLİ OKULDAN 109'U

Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okuldan 109'unun yıkılıp yeniden yapılması, 19'unun güçlendirilmesinin kararlaştırıldığı bildirilerek, geçen sene bu 128 riskli okuldan 35'indeki öğrencilerin başka okullara nakledilerek okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle devam edildi: "93 riskli okulumuzdaki 51 bin 995 öğrencimiz ve 2 bin 765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecek."

İŞTE O OKULLAR

Kapatılıp nakledilecek okullar şöyle:                   

      ARNAVUTKÖY

    AVCILAR

 BAĞCILAR

  BAHÇELİEVLER

 BEŞİKTAŞ

 BEYKOZ 

 BEYLİKDÜZÜ  

 BEYOĞLU

 BÜYÜKÇEKMECE

 ÇATALCA

 ESENYURT

 EYÜPSULTAN

 FATİH

 GAZİOSMANPAŞA

 GÜNGÖREN

 KADIKÖY

 KAĞITHANE         

 KARTAL 

 KÜÇÜKÇEKMECE

 MALTEPE

 PENDİK 

 SANCAKTEPE

 SARIYER

 ŞİLE

 SİLİVRİ

 ŞİŞLİ

 SULTANGAZİ

 ÜMRANİYE

 ÜSKÜDAR

 ZEYTİNBURNU