6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen 11 ilde büyük yıkıma ve can kaybına neden olan depremin ardından büyük İstanbul depremi yeniden akıllara geldi. 

GÖRENLER BAKMAKTA BİLE ZORLANDI 

'Üç Kız Kardeş'in 55. bölümünde neler oldu? Bu kez gözyaşları Dönüş için aktı 'Üç Kız Kardeş'in 55. bölümünde neler oldu? Bu kez gözyaşları Dönüş için aktı

Uzmanlar Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Marmara Denizi'nden geçen kısmının her an kırılabileceğini belirtirken büyüklüğünün  7.2 ile 7.6 arasında olacağına dikkat çekti.  Görenler ortaya çıkan görüntülere bakmakta bile zorlandı.   

YAPAY ZEKA YIKIMI RESMETTİ 

Donanım Haber’den Metin Akpınar’ın haberine göre  Yapay zeka teknolojisi ise olası Marmara depreminin İstanbul'da yaratacağı yıkımı görüntüledi. Olası bir depremin ardından Zeytinburnu, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Avcılar, Bağcılar ve diğer ilçelerin nasıl gözükeceği resmedildi.

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ İLÇELER SIRALANDI

Haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor. 

DEPREMDEN EN ÇOK ETKİLENECEK İLÇELER AÇIKLANDI 

  Uzmanlara göre; İstanbul'daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu'ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor. 

Fatih'in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek. 

AVRUPA YAKASININ BİLANÇOSU AĞIR

Yıllardır İstanbul'da beklenen deprem konusunda uzmanlar sürekli bir araştırma içerisinde. Yapılan testler ve araştırmalar sonucunda Avrupa Yakası ile ilgili ağır bilançolar hazırlanıyor. 

ORTA RİSK TAŞIYAN İLÇELER 

       Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), 

Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy 

YÜKSEK RİSKLİ İLÇELER 

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.