Hibe destek paketleriyle, hem mesleki niteliklerinin geliştirilmesine hem de işsizliğin azaltılmasına ve aynı zamanda da özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına katkı sağlayan İŞKUR, bu defa, engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe programını başladı. “Peki, hibe desteğinden kimler yararlanabilir? İŞKUR hibe desteği başvurusu nasıl yapılır?” Diyorsanız eğer İŞKUR hibe desteği ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz...

İŞKUR, yeni dönem hibe programlarıyla ilgili bilgileri yayınlayarak, başvurularının başladığını duyurdu. İŞKUR, tarafından yayınlanan hibe programlarının arasında ise engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği programı dikkatleri çekti.

Engelli ve eski hükümlülere yönelik düzenlenen programlar, 2014’ten beri devam eden hibe programları kapsamında, nisan ayında engelliler için hibe miktarını 150 bin liradan, 400 bin liraya, Eski hükümlüler için hibe miktarı ise 110 bin liradan 300 bin liraya yükseltmişti.

Söz konusu destekten yararlanmak isteyen söz konusu kişiler projeleriyle birlikte 7 Haziran’a kadar e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Engelli Hibe Desteği Projeleri;

2024 KPSS Alan Bilgisi sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS soru ve cevapları yayınlandı mı? 2024 KPSS Alan Bilgisi sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS soru ve cevapları yayınlandı mı?

Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az % 40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler, Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hazırlayacakları projeleriyle e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Eski Hükümlü Hibe Desteği Projeleri;

Mevzuat kapsamında eski hükümlü kabul edilen kişiler, Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri (Denetimli serbestlik, koruma kurulları gibi) aracılığı ile Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hazırlayacakları projeleri ile birlikte Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine “Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Desteği”ne başvurabilirler.

Engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği ile ilgili daha kapsamlı bilgileri https://www.iskur.gov.tr  internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.