İLK TOPLANTI HAFTAYA ÇARŞAMBA

Asgari ücret zammı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı, yeni yıl öncesinde belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 toplantının ardından asgari ücrette yeni tutarı belirleyecek. Asgari ücrette ilk pazarlık masası 7 Aralık’ta kurulacak. İkinci toplantı ise 14 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Toplantılar bu yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek.

4 KİŞİLİK AİLENİN GEÇİMİ İÇİN HESAP

Asgari ücrete yapılacak zam konusunda kamuoyuna yansıyan farklı rakam ve oranlar söz konusu. Ancak taraflardan bu konuda ilk açıklama dün geldi. TRT Haber’de asgari ücret konusunda değerlendirmelerde bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Türkİş’in 4 kişinin açlık sınırı olarak açıkladığı 7 bin 785 liranın kırmızı çizgileri olduğunu, bu rakamın aşağısında bir rakamla masaya oturmayacaklarını söyledi.

GIDA FİYATLARINA VURGU YAPTI

Ergün Atalay, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Altını kabul etme şansımız sıfır. Sonra bize demezler mi, ‘siz böyle bir rakam açıklıyorsunuz, sonra bunun altına imza atıyorsunuz’ diye. Bu işin içinde olmayız. Kırmızı çizgi o rakam. Onun üstüne çıkmak gerekiyor. Bizim hesabımıza göre gıdada artış yüzde 138. Çalışma Bakanı’nın niyetinden şüphem yok. Ülkeyi yönetenler ve işveren sendikasının bunları göz önünde bulundurarak bize bir rakam getirmeleri gerekiyor.”

VERGİ DİLİMİNDE DÜZENLEME TALEBİ

İşçilerin diğer sorunlarına değinen Atalay, “İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde. EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar” dedi. Gelir Vergisi sisteminde düzenlenme yapılması gerektiğini de ifade eden Atalay, “Biz geçmişte aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi haziran ayının başında giriyoruz. Bu, adil bir sistem değil. Sürdürülebilir bir şey değil” açıklamasını yaptı.

TEMEL İHTİYACA GÖRE BELİRLENEN AÇLIK SINIRI

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’ yapıyor. Kasım 2022 sonuçları da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Buna göre; 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’ 7 bin 786 lira oldu. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 25 bin 365 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 10 bin 171 bin lira olarak belirlendi.