• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İnternet gazetesi tehlikede

  10.09.2009 08:47
  İnternetten bedava gazete okuma devri kapanabilir.
  İnternet gazetesi tehlikede
  İnternet gazetesi tehlikede İnternet gazetesi tehlikede İnternet gazetesi tehlikede

  Google şirketi, internet üzerinden yayımlanan gazeteleri okuyanların, gazetelere ödeme yapmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

  Merkezi ABD"nin Harvard Üniversitesi kampüsünde bulunan Nieman Journalism Lab kuruluşunun açıklamasına göre, ABD Gazeteler Birliğinin (NAA) böyle bir ödeme sisteminin yapılabileceği konusunda bilgilendirilmesinden sonra Google, NAA"ya planını sundu.

  Nieman Journalism Lab"ın internet sitesindeki haberde, basınla ilişkisi "hassas" olan Google"ın basın kuruluşlarına böyle bir imkan sağlamak istemesi "sürpriz" olarak değerlendirildi.

  ABD"deki çok sayıda gazete, Google"ın haber sitesi Google News"i, okuyucuları gazetelerin sitelerine yönlendirdiği ve gazetelere ödeme yapmadığı için şiddetle eleştiriyordu.

  Buna karşılık Google, kullanıcılarını gazetelerini internet sitelerine yönlendireceği sistemi için basın kuruluşlarından ücret almayı planlamıyor.

  Bu arada ABD"deki gazete ve dergiler, hala çok azalan reklam gelirlerini nasıl artırabileceğini düşünüyor.

  Los Angeles Times gazetesi geçen ay, Rupert Murdoch"un sahibi olduğu News Corp."un aralarında New York Times"ın da bulunduğu büyük gazetelerle görüşme yaptığını ve görüşmede internetteki içeriğine ulaşımın paralı olacağı bir ortaklık kurulma ihtimalinin gündeme geldiğini duyurmuştu.

  Google, NAA"ya sunduğu planında, reklamın hala basın kuruluşlarının en önemli gelir kaynağı olduğunu, ancak internet kullanıcılarının gazetelere ödeyeceği ücretin de "yabana atılmayacağını" belirtti.MİLLİYET

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim