• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  İnsan ümidini kaybetmemeli

  05.12.2010 01:47
  Arınç, 'Bizim dönemimizde hiç kimse ümidini kaybetmedi. Biz de o ümidi kaybettirecek kötü bir şey yapmadık' dedi.
  İnsan ümidini kaybetmemeli
  İnsan ümidini kaybetmemeli İnsan ümidini kaybetmemeli İnsan ümidini kaybetmemeli

  Arınç, 'Bizim dönemimizde hiç kimse ümidini kaybetmedi. Biz de o ümidi kaybettirecek kötü bir şey yapmadık' dedi.

  Arınç, “Bir insan işini, parasını kaybedebilir, ama ümidini kaybetmemeli. Bizim dönemimizde hiç kimse ümidini kaybetmedi. Biz de o ümidi kaybettirecek kötü bir şey yapmadık” dedi.

  İhracatçı ve İthalatçı İşadamları Derneğinin (İHSANDER), Radisson Otel'deki 3. Olağan Genel Kurulunda konuşan Arınç, “dünyanın global krizin etki ve sıkıntılarından kurtulamadığını, ancak Türkiye'nin iyi bir yönetim, ekonomik öngörü, orta vadeli plan, reel sektöre yapılan destekler ve istihdamı artıcı önlemlerle bu dönemi çok kolay ve rahat bir şekilde geçirdiğini” söyledi.

  “Türkiye buradaysa, Yunanistan da şuracıkta. Ona bak, ülkenin geldiği noktayı gör” diyen Arınç, Yunanistan'da eksi 10-20'lerde toplu sözleşmeye imza atan işçiler, maaşlarını alamayanlar, para dilenmeye çalışan kişiler olduğunu bildirdi.

  İspanya ve Portekiz'in de durumunun aynı olduğunu, İzlanda'nın ada olarak kendisini satışa çıkardığını anlatan Arınç, şunları kaydetti:

  “İrlanda iflas etti. Türkiye'de bunların hiçbirisi görmedik. Her ay maaşlar tıkır tıkır ödeniyor. Her yıl artışlar buna göre yapılıyor. İşçinin parasında, memurun parasında bir eksiklik yok. İstihdamı artırmak için 5-10 puanlar düşülüyor, yerine göre primlerin bir kısımını biz ödüyoruz. Yabancı bir toplulukta olsam bu gelişmeleri takip etmeyen insanlara bunları söylemekten mutlu olurdum, ama bu süreçtir ve bunun içinde alınması gereken başka tedbirler olabilir. Unutmayın ki Türkiye asgari 2 yıldır IMF'siz yoluna devam ediyor. Uluslararası Para Fonu ile irtibatını kesmiş, borcunun yüzde 70'ini ödemiş bir Türkiye var. IMF, Türkiye örneğini takibe aldı, 'Bunlar bizsiz nasıl başardılar, niçin bize ihtiyaçları yok'. Kendileri ilan etti, 'Türkiye'nin bize ihtiyacı yok, o yüzden anlaşma yapmayacağız' dedi. Bütün dünya buna hayret etti.”

  -“İŞSİZLİK TÜRKİYE'DE HER ZAMAN OLACAKTIR”-

  Yüzde 28 oranında işsizliği gören ülkeler olduğunu, Türkiye'nin yüzde 12'den yüzde 10'a inmeyi hedeflediğini ifade eden Arınç, “İşsizlik Türkiye'de her zaman olacaktır. Sıfırlamak mümkün değil” dedi.

  72 milyonluk nüfus olduğunu ve bunun yarısının 30 yaşın altında bulunduğunu söyleyen Arınç, “Her sene Türkiye'ye 500 bin nüfus ekleniyor. 200 bin kişiye iş temin ettiğiniz zaman bile katlanarak gelen bir işsizlik yine olacak. Bunu asgariye indirmek ve Türkiye'de yaşam standardını düşürmemek lazım. Çok şükür büyüme hızında da Türkiye geçmiş yıllara göre çok iyi. 2010'da ilk 6 ayda yüzde 11'di, şimdi hemen hemen yüzde 10'larda” diye konuştu.

  Türkiye'de her zaman ekonomik kriz olduğunu, özellikle 2000-2001 krizlerinin iç siyaset, iç politika ve ekonomideki iç riskler nedeniyle oluştuğunu bildiren Arınç, “Çok şükür bu 8 yıllık dönemde böyle bir hata yapılmadı ve krize rastlamadık. Ancak global krizin etkisine Türkiye girmişti. Bundan tez zamanda kurtulmak için makro ekonomik dengeleri bozmamak adına çok ciddi tedbirler alındı. Banka sektörü çok önemli. Onlar içinde batanlar olsaydı, biz bu krizden çok daha fazla etkilenirdik” şeklinde konuştu.

  İhracatı artırmak istediklerini belirten Arınç, kriz döneminde sıkıntı yaşandığını, ancak ihracat rakamlarının yine güzel günlerdekini aşmaya başladığını ifade etti.

  -BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI-

  Mali açıdan yeniden yapılandırma kanununun Meclisin gündeminde olduğunu ifade eden Arıç, “Çuval kanunu diye itiraz edenler var. 'Hadi çıkıversin' derken 120 maddelik bir kanun tasarısı haline geldi. Her biri belli bir noktayı ilgilendiriyor. Faizlerin affedilerek belli bir ölçüde yeniden yapılandırılması sektöre faydalı olacak. Bunu bu ay içinde mutlaka çıkaracağız” dedi.

  Ekonomik istikrar ve siyasi istikrarın birbirinden kopamayan ayrılmaz iki önemli konu olduğunu anlatan Arınç, şöyle konuştu:

  “Adeta Siyam ikizleri gibidir, ayırmak mümkün değil. Geçmişte yaşanan koalisyonlar, iç çekişmeler, birbirinin arkasından kuyu kazmalar Türkiye'ye çok şey kaybettirdi. Biz 60. hükümetiz. Cumhuriyet 87 yıldır var. 87'yi 60'a böldüğünüzde bir hükümetin ortalama ömrü 1 yıl 3 aydır. Biz yakın siyasi tarihimizde 3 partili, 5 partili koalisyonlar gördük. Biz gelmeden önce hükümetin 38 bakanı vardı. Bunlardan 20'si devlet bakanıydı. Biz bunu 10'a indirdik. Her biri, bir genel müdürlükten sorumluydu. Şimdi ben 7 tane kurumdan sorumluyum. 369 milletvekili olan bir parti, her milletvekilinin gönlünde de bakanlık yatabilir, buna rağmen bakanlık sayısını indirir mi, bu akıllıca bir hareket olur mu? Bunu eskiden sorsaydınız, 'Bu adam aklını peynir ekmekle yemiş' derlerdi. Biz indirdik. Mecburduk, birleştirelim ki daha çabuk karar alalım, daha icracı olalım. Hamd olsun iyi noktaya da gidiyoruz. “

  Parayı iyi kullanmanın önemli olduğunu ve parayı ekonomik zenginlik olarak düşünmek gerektiğini belirten Arınç, şöyle devam etti:

  “Türkiye'nin gayri safi milli hasılası 750 milyar doların üzerinde. Daha önce 50-60 milyar dolardı. Milli gelirde 10 bin doların üzerine çıktık. Hedef 25 bin dolardır. Biz bugün bazı ülkelerde bu hedefin yıllar önce aşılmış olduğunu görüyoruz. Sürekli olarak güçleniyoruz, gelişiyoruz, büyüyoruz. İşin aslı, sektörün içinden gelmek. Biz böyle insanlarla yola çıktık. Biz IMF ile anlaşma konusunda, büyük iş adamları dernekleri bize ısrarla 'IMF ile anlaşın yoksa mahvoluruz' diyordu. 'IMF ile anlaşın, sıcak para alın, onu sektörle paylaşın' dediler. Biz buna direndik. Çünkü o kriz döneminde böyle bir anlaşma yapsak ve böyle bir para alsaydık, altında kalırdık. Kendi öz sermayemizi, imkanlarımızı kullanmayı daha akılcı kabul ettik. Herkes sıkıntıyı bildi, ona göre tedbirini aldı ve bir gün ışığın görüleceğine inandı. Bir insan işini kaybedebilir, parasını kaybedebilir, ama ümidini kaybetmemeli. Bizim dönemimizde hiç kimse ümidini kaybetmedi. Biz de o ümidi kaybettirecek kötü bir şey yapmadık. Türkiye büyüyor, gelişiyor ve genişliyor. Bunda herkesin katkısı var. El ele, gönül gönüle verelim, istikrarı bozacak bir çekişmenin içinde olmayalım.” (aa)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim