Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, Amerika ve Avrupa'da bankacılık sektöründe yaşananlar sonrası hızla alınan önlemlerin piyasa stresini bir ölçüde hafiflettiğini belirterek, "sürekli teyakkuzda olunması" gerektiğini söyledi.

Bu Fiyatlardan Sonra Otomobil Sahibi Olmayan Kalmayacak, Opel Kampanyayı Açıkladı Bu Fiyatlardan Sonra Otomobil Sahibi Olmayan Kalmayacak, Opel Kampanyayı Açıkladı

Bankacılık sektöründe yaşananların ardından IMF'den önemli bir uyarı geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, Amerika ve Avrupa'da bankacılık sektöründe yaşananlar sonrası hızla alınan önlemlerin piyasa stresini bir ölçüde hafiflettiğini ancak belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiğini belirterek, "sürekli teyakkuzda olunması" gerektiğini söyledi.

Politika yapıcıların hızı adımlar attığına işaret eden Kozack, bunların büyük merkez bankalarının Amerikan dolarının likiditesini artırmaya yönelik eylemlerini içerdiğini anımsattı.

Kozack, "Alınan önlemler piyasa stresini bir ölçüde hafifletti. Bununla birlikte, belirsizlik yüksek kalmaya devam ediyor ve sürekli teyakkuzda olmak gerekiyor."

Gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiklerini belirten Kozack, küresel finansal istikrara yönelik olası etkileri değerlendirdiklerini dile getirdi.

Amerika'da geçen haftalarda Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank'ın iflası, Avrupa'da ise İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası'nın sermaye artırımı yapmayacağını duyurması piyasalardaki belirsizlikleri tetiklemişti.