İmamoğlu'nun Google'da 'Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak gösterilmesinin planlı bir PR çalışması olduğu iddia edildi.

Kur'an-ı Kerim'e saldıran Paludan hakkında soruşturma başlatıldı Kur'an-ı Kerim'e saldıran Paludan hakkında soruşturma başlatıldı

Google yapay zekası, bir kişi ya da kavramın özet tarifini sunmak için internet ansiklopedisi Wikipedia'dan bilgi alıyor. Wikipedia'ya bilgi giren ekip, Ekrem İmamoğlu maddesinin altına 'Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' yazınca güncellenmiş bilgiyi doğru kabul eden Google, İmamoğlu aramalarında bu sonucu göstermeye başladı. 

Peki, Wikipedia'daki bilgileri kimler değiştirebiliyor? Herkese açık durumdaki Wikipedia'da değişiklikleri siteye üye yazarlar yapabiliyor. Birçok Wikipedia üyesi aynı anda bir bilgiyi girdiği zaman Google da otomatik olarak bunu doğru kabul ederek aramalarda son tanımı kullanıyor. Kendisi hakkında doğru olmayan bilgilerin Wikipedia'ya girilmesi suretiyle Google'da gündem olmaya çalışan bir kişi, sosyal medya ekibine bu eylemi rahatlıkla yaptırabiliyor. 

Wikipedia'daki son güncellemeleri gösteren istatistik, bu sitede uzun süredir yazarlık yapan bir ekibin toplu halde 'yanlış bilgi girdiğini' ortaya koyuyor. Yani Google, Ekrem İmamoğlu'nu 'Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak göstermeden birkaç gün önce çok sayıda kişi organize bir şekilde Wikipedia'ya giriş yaparak yanlış bilgiler yazdı.

Bunun arkasında kimin olabileceği sorusunun cevabı olarak bir tek 'olağan şüpheli' ortaya çıkıyor: Ekrem İmamoğlu!