• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  İmam hatipler kapatılmalı

  17.07.2009 11:22
  YÖK'ün, üniversiteye girişte imam hatip lisesi mezunlarına uygulanan katsayıda değişiklik yapmak istemesi Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği'nin tepkisine yolaçtı.
  İmam hatipler kapatılmalı
  İmam hatipler kapatılmalı İmam hatipler kapatılmalı İmam hatipler kapatılmalı

  Dernekten yapılan açıklamada, "Bu düzenleme ile amacın, meslek teknik okulları mezunlarina üniversiteye girişte imkan saglamak olmadigi açıktır. Tersine, bunlar gerekçe yapilarak, bugüne kadar, dini siyasete alet etmek isteyen iktidarlarca gereginden cok fazla sayida açılmış olan, bilim ve bilimsel egitim ile içerik ve yöntem açısından taban tabana zit imam hatip okullarının orta ögretimin yerine geçirilmek, yani Egitimin Birligi Yasası cignenmek ve ülkemizde iki başlı egitimin önü sonuna kadar açılmak istenmektedir" denildi.

  Açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:
  "Yapılmak istenen düzenlemeye gösterilen tepkinin, siyasi iktidarca, imam hatip okulu mezunlarına yönelik bir tepki imiş gibi yansıtılacağı ve
  gösterilecegi ve bu okul mezunlarının magduriyetlerinin dile
  getirileceği cok açıktır. Oysa, imam hatip okulları mezunlarinin magduriyetlerinin sorumlulari, gençlerimize imam hatip okullarından ve tarikat benzeri yurtlardan baska bir secenek sunmayan, dini siyasete alet ederek gereginden fazla imam hatip okulu açan siyasi iktidarlardir.

  Yeni duzenlemelerle çekici hale getirmek bir yana, imam hatip okullari tumuyle kapatilmali, ögrencileri fark egitimlerinden gecirilerek genel lise egitimine yonlendirilmeli, Egitimin Birligi Yasasinin gereği yerine
  getirilmelidir. Din elemanı yetiştirilmesi ise tümuyle üniversite
  duzeyinde ilahiyat fakultelerine birakilmalidir." - vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim