Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç satışlarına yönelik yeni adımlarının üzerinden bir ay geçti. Geride kalan bir ayda talepteki düşüş, fiyatlardaki gerileme veya ilan sitelerinde satılamayan poşeti üzerinde araçların artık oto pazarlarında satışa çıktığına yönelik birçok konu gündeme getirildi.
 

Biz de, ikinci el araç satışlarında neler olup bittiğini öğrenmek üzere hem İstanbul’daki açık oto pazarlarını gezdik hem de sektör uzmanlarından görüşler aldık. Buna göre, ikinci el açık oto pazarlarında da yetkili ikinci el bayilerinde de son bir aydır neredeyse yaprak kıpırdamıyor. Kimi satıcılar ağustos ayında henüz siftah bile yapmamış.

‘AL-SATÇI’LAR ÇEKİLİYOR 
Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ise fayda sağlamış. ‘Al-Satçı’ olarak bilinen yatırım amaçlı kişilerin yerini ‘ihtiyaç’ için araç bakan vatandaşlar almış. Bu kişiler ise “acaba fiyatlar düşer mi” düşüncesiyle alımlarını şimdilik bekletiyor.

Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre; bakanlığın adımlarıyla fiyat istikrarı neredeyse sağlanmış. Ancak ikinci el araç fiyatlarının düştüğü yok. Satıcılar, “Fiyat düşüreceğime beklerim” diyor. İki tarafında beklemeye geçmesiyle talebin biriktiğini belirten uzmanlar, eylül ayından itibaren biriken talebin de etkisiyle fiyatların artabileceği konusunda uyarıyor. Onlara göre ikinci el otomobil almak için en doğru zamanlardayız.

‘FİYATLAR DÜŞMEDİ’ 
İstanbul Rami’deki açık oto pazarının esnaflarından Hüsamettin Yeşil, “İkinci el araç almak isteyenin ayağı kesildi. Geçen sene de 3 ay böyle bir boşluk yaşamıştık. O dönemde fiyatlar bir miktar gerilemiş ardından sene sonuna doğru artmıştı. Şu anda ise fiyatlarda belirgin bir düşüşten söz edemeyiz. Sene sonuna doğru taşıt veya bireysel kredi olanakları artarsa ikinci elde yeniden talep ve fiyat artışı yaşanabilir” diye konuştu. Güngören’deki açık oto pazarında satış yapan Serkan Dadak da, “Yerine bir araç alamadıktan sonra malım bende dursun daha iyi.

Düşen bir şey yok. Böyle olunca ihtiyacı olup da almak isteyen vatandaş da alamıyor. Biraz daha bekleyeyim diyor sonra fiyatlar artınca pişman oluyor. Sıfır otomobile her ay zam geliyor, gelmeye de devam edecek. O zaman dolaylı olarak ikinci el araç fiyatları da artacak” ifadelerini kullandı.

‘YENİSİNİ ALAMAM’ 
Rami’deki bir başka satıcı Serkan Arslan ise, “Müşteri trafiği durdu. Fiyatlar düşmedi, sabit. Herkes beklemede. 500 bin liraya aldığım otomobili 400-450 bin liraya nasıl satayım. Satarsam yerine yenisi alabilir miyim, alamam.

Bu dönemde ya Dolar, Altın, borsa gibi araçlarda kalacaksın ya da ev veya otomobilde. Döviz Kurları artarken yine enflasyon artarken otomobili satıp TL’ye geçmek veya fiyatı düşürmek tercih edilecek bir yöntem değil” yorumunda bulundu.

Şeyma Subaşı ile Meedo boşanıyor! Rüya gibi bir düğünle evlenmişlerdi, resmi süreç başladı Şeyma Subaşı ile Meedo boşanıyor! Rüya gibi bir düğünle evlenmişlerdi, resmi süreç başladı

İstanbul’da bulunan Göker Otomotiv’in ikinci el araç satış müdürü Zeynel Coşkun da, “Ağustos ayının ortasına geldik, henüz siftah yapamadık. İnsanlar elde ettiği kazanımları kaybetmek istemiyor. Talep azalsa da direnmeyi tercih ediyor. Durağanlığa karşılık fiyatlar sabit. Kayda değer bir düşüş yok” şeklinde konuştu.
 

İHTİYACINIZ VARSA ERTELEMEYİN 
İkinci el araç platformu Vavacars’ın Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli Ticaret Bakanlığı’nın attığı son adımlara benzer regülasyon dönemlerinde piyasada durgunluklar yaşanabileceğini belirtti.

Artık yatıcımcı yerine daha fazla gerçek müşteri görmeye başladıklarını belirten Gözelekli, “Endekslere baktığımızda fiyatlarda düşüş gözlemlemiyoruz. Piyasada istenen fiyat istikrarı yaklaşık olarak sağlandı. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlar doğrultusunda amaca neredeyse ulaşıldı diyebiliriz.

Buradan sonra fiyatları aşağıya çekecek bir adım atılacağına dair öngörü yok. O yüzden insanlar ihtiyaçlarını ertelememeli. Gerçekten bireysel müşteriler için otomobil almak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, biriken talebin bir anda geri dönmesiyle ikinci el araç fiyatları da artabilir” dedi.

SIFIRDAKİ ARTIŞ İLE PARALEL 
Peki sıfır otomobilde fiyat artışları devam ederken ikinci el otomobilde fiyatlar düşecek mi? Satıcılar da uzmanlar da mevcut piyasa koşullarında bunu pek mümkün görmüyor. Piyasadaki genel görüş, ikinci el araçta fiyatların tıpkı geçen sene olduğu gibi bir süre durağanlaştıktan sonra yeniden artacağı yönünde.

Bu noktada Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler kapsamında sıfır fiyatının üzerine çıkan ikinci el otomobillerde fiyatların dengeleneceğinin altı çiziliyor. Bunun dışında fiyatlarda belirgin bir düşüş beklenmiyor. İkinci el fiyatlarını belirleyen en temel unsur ise döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak sıfır otomobil fiyatlarının artması ve bu artışın Ikinci El Otomobil piyasasına yansıması.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ikinci el araç fiyatı sıfır araç fiyatını geçemeyecek. Peki araç piyasasında son durum ne? İşte detaylar...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Ticaret Bakanlığı’mızın 6+6 yönetmelik kapsamında ikinci el otomobillerin sıfır fiyatından yukarı ilan sitelerinde paylaşılamamasına dair getirdiği madde 15 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi.

‘İLANLARIN YÜZDE 75’İ SİLİNDİ’
Bu tarihin hemen akabindeki birkaç gün çokça ilan paylaşılmaya devam ederken, geldiğimiz gün itibarıyla bu tür ilanların %75’i yönetmeliğe uygun olarak kaldırıldı ya da düzenlendi.

‘PAYLAŞILAN İLANLAR BİREYSEL KULLANICILARA AİT’
Şu an 5.000 civarı yönetmeliğe aykırı ilan olduğu Bakanlığımız tarafından tespit edilmiş durumda. Bizlerin de konu üzerinde yaptığı çalışmalar doğrultusunda otomobil satıcısı meslektaşlarımızın yönetmeliğin geçerli olduğu tarihten itibaren kurallara riayet ettiği, halen paylaşımda olan ilanların pek çoğunun bireysel kullanıcılara ait olduğunu görmekteyiz.

Diğer yandan bazı yetkili bayilerin halen açıktan ek tutar talep etmeye devam ettikleri ve müşterilerine ÖTV zammı olacak söylemleri ile satış yapmaya çalıştıklarını duymaktayız.

İLAN SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ? 
Bu noktada bir diğer önemli olan husus ilanların düzenlenmesinin yanı sıra, irtibata geçildiği sırada fazla tutarların bu aşamada talep edilmesi ve ilan açıklamalarındaki yönetmeliğe aykırı bilgilendirmelerin tespit edilmesidir.

Biz İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) olarak kayıt dışı ticareti ve bu maksatla otomobil alan bireysel kullanıcıların sektöre ve fiyatlara olan olumsuz etkisini her mecrada dile getirdik. Son olarak Ticaret Bakanı’mızın davetleri üzerine görüşlerimizi bizzat anlatma fırsatı bularak yönetmeliğin daha kapsamlı ve etkin olması noktasında süreçteki en önemli referans olduk.

Bu sebeple piyasamızın bu tekrar normalleşme sürecinde gerek otomobil satıcısı gerekse vatandaşlarımızın belirtilen kural, kanun ve yönetmeliklere riayet etmelerini önemle tavsiye ediyoruz.Bu tür talep ve yöntemlerle karşılaşan vatandaşlarımızın, bu taleplerde bulunan işletme ya da kişilerden otomobil almamaları ve durumu Bakanlığımıza bildirmeleri sürece katkıda bulunacaktır.

PİYASADA BİR DENGELENME BEKLİYOR MUSUNUZ? 
6+6 yönetmeliğinin uzatıldığı temmuz ayı itibarıyla ikinci el piyasasındaki fiyat artışları kesilmiş durumda. Bununla beraber ikinci el piyasasında satış adetleri olarak temmuz ayında daralma söz konusu. Önümüzdeki süreçte sıfır otomobil fiyatlarında yapılan artışlar sürmediği taktirde, hem sıfır hem de yönetmeliğin etkisi ile ikinci el piyasasında denge tam manasıyla sağlanacaktır.