Türkiye’deki ikinci el otomobil piyasası son yılların en durgun ayını geride bıraktı. İşte detaylar!

İcra dosyası olanlar dikkat! Yargıtay kararını verdi İcra dosyası olanlar dikkat! Yargıtay kararını verdi

Ülkemizdeki otomobil piyasası son dönemlerde sürekli olarak artıyor. Ancak fiyatlardaki bu şişkinlik, talepten ileri gelen bir durum değil. Bunun en somut örneği ise yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Buna göre Temmuz ayındaki ikinci el satışları, bir önceki ay olan Haziran’a göre yüzde 45 oranında geriledi. Peki ama bu durum fiyatlara ne kadar yansıdı? İşte detaylar!

Döviz kurunun sürekli olarak yükselmesi ve çip krizi, otomobil piyasasının alev almasına neden oldu. Her ne kadar talep çok fazla olmasa da fiyatlar yükselmeye devam etti. Bu tezi doğrulayan gelişme ise bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Buna göre Temmuz ayında yapılan ikinci el otomobil satışları, bir önceki aya göre yüzde 45 oranında azaldı. Raporda, buna rağmen fiyatlarda herhangi bir gerilemenin olmadığı ifade edildi.

Rapordaki tek önemli nokta bu değil. Araştırma sonucunda yine Temmuz ayındaki satışların, bir önceki senenin Temmuz dönemine kıyasla yüzde 29 daha az olduğu belirlendi. Son üç senenin ortalaması baz alındığında ise ikinci el piyasasındaki daralmanın yüzde 41 olduğu ifade edildi. Detaylara indiğimizde ise Temmuz ayında ilana çıkan araçların yalnızca yüzde 36’sının satıldığını görüyoruz ki bu oldukça az bir sayı. İlandan kaldırılan otomobillerin satıldığı varsayımını da göz önünde bulunduracak olursak durumun ne kadar kritik olduğunu daha iyi anlamak mümkün.