TOGG'a zam geldi! İşte yeni fiyat listesi... TOGG'a zam geldi! İşte yeni fiyat listesi...

TÜİK Eylül ayı enflasyon verisini paylaştığı anda kırmızı et piyasalarında hareketlilik başladı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi kuzu karkas ve dana et kesimi ile ilgili verilerini paylaştı. Bu verilerde dana karkas kesim fiyatında artış yaşanmadığı fark edildi ancak kuzu karkas kesim fiyatında 4,2 TL'lik artış kaydedildi.

Kasapta satışı yapılan etin fiyatı arttı. Dana karkas kesim fiyatında değişiklik yaşanmazken ortalama olarak kilosu 252,40 TL'den satışa sunuldu. Genel olarak kasapta satış yapılan etin fiyatlarında 10 TL'lik artış gözlemlendi. Enflasyonun etkisi ile yaşanan bu durum maliyetleri artırdı. Son zamlar ihtiyaç olan eti yeniden lüks haline getirdi.

DANA/KUZU KIYMA VE KUŞBAŞI ETİN KİLOSU KAÇ TL OLDU?

et-fiyatlari-ne-kadar-oldu-1645190200.webp

Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından açıklanan verilerde İç Anadolu Bölgesi'nde satışı yapılan dana yağsız kesim fiyatı 223,70 TL iken kuzu karkas et kesim fiyatı 219,35 TL oldu. Kuzu kıymanın kilosu 560 TL'den başlayarak 620 TL'ye kadar çıkabiliyor. Dana kıymanın kilosu ise ortalama 420 TL'den satışı yapılıyor. Kuşbaşı etin fiyatı güncel zamlar sonrası 430 TL'ye kadar ulaştı.

“HAYALE PARA ALMIYORLAR…”

Güncel veriler doğrultusunda emekli vatandaşın aldığı 7.500 TL maaş, acil ve hayatta tutacak masraflar çıktıktan sonra bir kilo etin eve girmesini dahi imkansız hale getirdi. Kasapta fiyatların arttığını gören bir emekli vatandaş “Sadece 1 kilo et alıp eve götüreceğim günün hayalini kuruyorum nasıl olsa hayale para almıyorlar” diyerek durumun ciddiyetini ortaya koymuş oldu.

SERBEST PİYASALARDA KIRMIZI ET KAÇ TL OLDU?

Serbest piyasalarda kırmızı et fiyatları pay açıklandı. Dana karkas fiyatları Türkiye'nin genelinde ortalama olarak şu fiyatlara ulaştı:

-İç Anadolu Bölgesi'nde kilosu 249,50 TL

-Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kilosu 239 TL

-Ege Bölgesi'nde kilosu 255,35 TL

-Marmara Bölgesi'nde kilosu 250 TL

-Akdeniz Bölgesi'nde kilosu 252,80 TL

-Karadeniz Bölgesi'nde kilosu 248 TL