Eurovision Şarkı Yarışması'nda Hollanda'nın temsilcisi Joost Klein, finale saatler kala yarışmadan ihraç edildi.

Yarışmanın organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsveç polisinin Klein hakkında "yapım ekibinin bir kadın üyesi tarafından yapılan şikayeti" soruşturduğunu söyledi. 

Organizatör, yasal süreç devam ederken Klein'ın Malmö'deki etkinliğe katılmasının uygun olmayacağını kaydetti. 

EBU, cuma günü yaptığı açıklamada, şarkısı "Europapa" ile favorilerden biri haline gelen 26 yaşındaki Klein'ın karıştığı bir "olayı" araştırdığını söylemişti.

İsveç polisi, cumartesi günü erken saatlerde, perşembe günü yarışmanın ikinci yarı finalinin ardından Malmö Arena'da bir Eurovision çalışanını tehdit ettiği gerekçesiyle bir kişinin sorgulandığını açıkladı.

Polis, isim vermeden söz konusu kişinin gözaltına alınmadığını ve konunun savcılığa intikal ettirildiğini belirtti.

EBU'dan yapılan açıklamada, "Yasal süreç devam ederken, kendisinin (Joost) yarışmaya devam etmesi uygun olmayacaktır" denildi.

Hollandalı yayıncı AVROTROS bir e-postayla EBU'nun kararı karşısında "şok olduğunu" ve kararı "orantısız" bulduğunu bildirdi. AVROTROS Eurovision yorumcusu Cornald Maas, olayın İsrail delegasyonuyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Eurovision uzmanı Paul Jordan, Reuters'a bir sanatçının final arifesinde ihraç edilmesinin eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu söyledi.

EBU daha sonra yaptığı açıklamada, Hollandalı izleyicilerin diğer yarışmacılara oy vermelerine izin verileceğini ve Hollanda jürisinin sonucunun yine de finale dahil edileceğini söyledi.

Yarışma öncesinde 10 binden fazla Filistin yanlısı, Filistin bayrakları sallayarak ve Gazze'deki askeri harekat nedeniyle “İsrail'i boykot edin” sloganları atarak bir gösteri düzenledi.

Aralarında Malmö'deki Yahudi cemaatinin üyelerinin de bulunduğu daha küçük bir grup İsrail yanlısı gösteri yaptı.

Halı saha maçı sonrası kalp krizi geçiren zabıta hayatını kaybetti Halı saha maçı sonrası kalp krizi geçiren zabıta hayatını kaybetti

Editör: Oğuzhan Oduncu