Borsada sıklıkla işlem gören hisse senetleri, şirketlerin yatırımcılara sunduğu firma paylarını temsil eder. Alım satım bazında yüksek bir sirkülasyon oluşturan hisse senetleri, finansal piyasalarda yatırımcıların vazgeçilmez seçeneklerinden biridir. Profesyonel ya da yeni yatırımcıların sıklıkla portföy temelini oluşturan hisse senetleri ve işlemleri, yatırımcıyı yasadışı faaliyetlerden korumak için yürürlükte bulunan yasalar ile denetlenmektedir. Hisse senetlerinin, geleneksel yatırım yöntemleriyle karşılaştırıldığında, uzun vadede daha iyi performans gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Hisse Senedi Almak İçin En İyi Zaman Nedir?

Piyasalar, yatırım alanı olarak değişkenlik gösteren yerlerdir, bu nedenle beklenmedik durumlar için kesin hazırlık yapmak çoğu zaman zordur. Dönemin piyasasına göre düşük fiyatlı olduğunu düşündüğünüz bir hisse senediyle karşılaştığınızda yatırım yapmak daha sağlıklı olacaktır. Pazarın değeri arttığında, uygun fiyata hisse seneti alma şansı elde etmek daha zor olabilir. Doğru araştırmayla ve yatırımın takip analiziyle uzun vadede kazanç edinmek mümkündür. Ancak sadece piyasaya odaklanmamalısınız; yatırım stratejinizin sağlam olduğundan emin olmak için şirketi de takip etmeniz gerekir.

Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada herhangi bir yatırım aracıyla işlem yapabilmek için banka ya da aracı kuruma bağlı bir yatırım hesabı oluşturmanız gerekir, fakat asıl yatırım, kişisel sayılabilecek birtakım hazırlıklarla başlar. Yatırım sebebiniz, yatırım süreniz, bütçe hesaplaması gibi faktörlerin yanısıra, herhangi bir işlem yapmaya başlamadan önce piyasa hakkında araştırma ve portföy oluşturmak için genel bir bilgi edinmek büyük bir önem taşır.

Aracı Kurumlar ve Yatırım Uzmanları

Aracı firmalar ya da bireysel uzmanlar, yatırımcılar ile menkul kıymetlerin alınıp satıldığı borsalar arasında aracı olarak kabul edilir. Aracı taraflar, yatırımcılar ve borsalar arasındaki işlemleri kolaylaştırarak, günün herhangi bir saatinde hisse senedi işlemleri yapmalarına olanak tanır.

Hisse senedi komisyonları, yatırımcıların alım satım yapmak için verdikleri hizmet karşılığında aracı kurumlara ödediği ücretlerdir. Bir komisyon ödediğinizde, aracı kuruma araştırma, tavsiye, yatırım araçları ve müşteri hizmetleri gibi faaliyetleri sunmaya devam edebilmesi için karınızın bir kısmını vermiş olursunuz.

Aracı Kurum Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

●       Verilen hizmetleri inceleyin,

●       Kullanılan işlem platformlarını öğrenin,

●       Hesap açma ve işlem ücretlerini öğrenin ve komisyon oranlarına bakın,

●       Yönetmelikler tarafından denetlenen bir kurum ya da kişi olduğuna emin olun,

●       Geçmiş müşteri memnuniyetini araştırın,

●       Müşterilere veya işleme özel herhangi bir kampanya ya da promosyonların bulunup bulunmadığını öğrenin.

Hisse Senedi Komisyon Oranları

Motorine yeni zam geliyor Motorine yeni zam geliyor

Hisse senetleri, ulaşılabilirlikleri sayesinde yatırımcıların dikkatini çeken bir yatırım alternatifidir. Profesyonel yatırımcılar kadar yeni yatırımcılar tarafından da rağbet gören bu yatırım aracının alım satım işlemleri, bankaların ve aracı kurumların verdikleri hizmetlerle daha kolay hale gelmiştir. Aracı kurum ve bankaların çeşitliliği, sağladıkları hizmetler kapsamında piyasayı şekillendirir, aynı zamanda farklı komisyon oranlarını oluşturur. Verilen hizmetlere bağlı değişkenlik gösteren hisse senedi komisyon oranlarını işlem hacmi gibi faktörler de etkiler.

İşlemlere başlamadan önce yatırımınızı komisyon ile eritmemek için seçeceğiniz aracı kurum ya da bankanın hisse senedi komisyon oranlarını karşılaştırmakta fayda var. Bu sayede gelecek yatırımlarınız için de masraflar üzerine

Trive Yatırım ile Komisyon Oranları

Trive Yatırım Menkul Değerler, yatırımcıyı desteklemek ve işlemleri daha kolay hale getirmek için hisse senetleri işlemlerinde Sıfır Komisyon uygulamasını başlattı. Aylık işlem hacmi 10 Milyon TL değerinin altında olan hisse senedi işlemlerinizde alacağınız aracılık hizmeti için komisyon almıyoruz. 10 Milyon TL’yi geçen hisse senedi alım satım işlemlerinizde ise aracılık komisyonunu yüz binde 2 olarak belirledik.

Sıfır Komisyon uygulaması sınırlı süreli bir kampanya olmamakla birlikte uzun vadede uygulanabilir bir iş modeline göre hazırlanmış bir uygulamadır. Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamanın amacı, sektörün büyümesi ve gelişmesine katkı sağlamakla birlikte insanları finansal piyasalara yatırım yapmaya teşvik etmektir.