Hindistan’ın Odisha eyaletinde dün 2 yolcu treni ve 1 yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen tren kazasında 260’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce yaralı olduğu açıklandı.

Balasore kentinde dün iki yolcu treni ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen tren kazasında 260’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce yaralı olduğu açıklandı.

Son dakika! İsveç'teki provokatif eyleme Dışişleri Bakanlığından sert tepki Son dakika! İsveç'teki provokatif eyleme Dışişleri Bakanlığından sert tepki

Yerel basına açıklama yapan yetkililer, ölü ve yaralı sayısının artmasından korkulduğunu ifade etti. İtfaiye, acil durum ekipleri, polis ve Hindistan ordusundan kurtarma ekiplerinin gece boyunca çarpışmanın etkisiyle üst üste yığılan tren vagonların altında kalan kişileri kurtarmaya çalıştıkları belirtildi.

Hindistan Demiryolları Bakanlığı ise bugün sabah saatlerinde açıklama yaparak kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Hindistan Başbakanı Naredra Modi, dün üst düzey yetkililerle toplantı yapıp kaza hakkında bilgi aldığını ve bugün olay yerine gideceğini açıkladı.

BAŞBAKAN MODİ OLAY YERİNDE

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, tren kazasının olduğu Balasore kentine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Modi basına yaptığı açıklamada üzüntüsünü ifade edecek kelimeler bulamadığını belirtip "Hükümet olarak olayı ciddiye alıyoruz. Her türlü inceleme için talimatlar verilmiştir. Kim suçlu bulunursa ağır bir şekilde cezalandırılacak, kimse bağışlanmayacaktır" dedi.

Uluslararası ajansların kaza sonrası paylaştığı fotoğraflar görenlerin kanını dondururken enkazın hemen yanında beyaz çarşaflarla kaplı düzinelerce ceset görüldü.

SEVDİKLERİNİ KURTARMAK İÇİN KAZA YERİNE AKIN ETTİLER

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, trende yakınları bulunan insanlar kaza alanına akın ederek çıplak ellerle enkaz altında sevdiklerine dair bir iz aradılar.

Coromandel Express'ine binen oğlunu arayan 53 yaşındaki Rabindra Shau çevresindeki insanlardan yardım isteyerek, "Lütfen oğlumu bulmama yardım edin. En azından cesedini bulayım" derken 35 yaşındaki Şeyh Zakir Hussain sabah erken saatlerden beri erkek kardeşini aradığını belirterek "Bir yığın ceset gördüm. 100'den fazla ölünün yüzüne baktım ama kardeşimi ve yeğenimi bulamadım.” dedi.

KURTULANLARIN ANLATTIKLARI DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Coromandel Express'i oluşturan 23 vagondan yaklaşık 10'u ağır hasar görürken kazadan kurtulanlar da yaşadıkları dehşeti anlattılar.

Kazadan kurtulan ismi açıklanmayan bir kişi bir Hint kanalına yaptığı açıklamada kazanın uyurken meydana geldiğini belirterek, "Bir anda yaklaşık 10-15 kişi üzerime düştü. Elimden ve boynumdan yaralandım. Trenden indiğimde etrafa dağılmış uzuvlar gördüm, bir yerde kopmuş birel, başka bir yerde kopmuş bir bacak vardı" dedi.

"HER YERDE ÇIĞLIKLAR VE KAN VARDI"

İlk vagonda oturan ve kazadan kurtulmayı başaran Gobinda Mondal ise korkunç anları, "Ani bir çarpışma oldu ve içinde bulunduğum vagon çok yüksek bir hızla raydan çıkıp bir süre sürüklendi. Kırık camların içinden geçip kaçmaya çalışırken vagondaki yaralıları gördüm. Her yer de çığlıklar ve kan vardı" sözleri ile anlattı.

YARALILAR YERLERDE YATIYOR

Kazanın olduğu bölgenin yakınındaki hastaneler yaralılarla dolup taştı. SCB hastanesindeki bir doktor bazı hastaların yerlerde yattığını belirterek, "Bazıları uzuvlarını kaybetti ve birçoğunun vücutlarında ciddi yaralanmalar var. Yanıma getirilen 20 civarında yaralı, biz tedavi etmeye çalışırken hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.