• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Hiç anlayışın yok mu?

  14.03.2009 16:40
  Baykal, Erdoğan'ın 'kredi kartı mağduru olmaz, kart borcu olanlara dürüst gözüyle bakmam' sözünü eleştirdi
  Hiç anlayışın yok mu?
  Hiç anlayışın yok mu? Hiç anlayışın yok mu? Hiç anlayışın yok mu?

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bugün Mardin'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kredi kartı borcu olanlara dürüst gözüyle bakmam sözünü eleştirdi, "Senin hiç anlayışın yok mu?" diye sordu.

  Baykal, partisince Mardin'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada ekonomide gelinen son durumu değerlendirdi.

  Baykal, tarımsal sulama yapmak için kuyulardan su çeken 3 bin Mardinli çiftçiye 500 trilyon elektrik borcu yazıldığını, Mardinli çiftçinin İstanbul'daki fabrikatörden daha fazla elektrik bedeli ödediğini söyledi.

  Baykal, "Bu hükümet, Cumhuriyet tarihinin en çok para kullanan hükümetidir. Ençok kaynak kullanan hükümettir. Hiçbir hükümete bu kadar para nasip olmamıştır. Bunlar Türkiye'yi 220 milyar dolar borçla aldılar. 7 yılda tek başlarına 280 milyar dolar ek borç yaptılar. Üstelik devletin, Cumhuriyetin bugüne kadar yaptığı tesisleri sattılar ve milyarlarca dolar da ondan para kazandılar. Geçmişe hakaret, küfür ettiler ama onların eserleriyle günlerini gün ettiler. Peki bu kadar parayla ne yaptılar?" diye sordu.

  CHP lideri, "GAP bitti mi, bitmedi. Bunlar geniş, büyük para kullandılar. Ama o parayı milletin refahını artıracak, gençler işverecek, bölgeyi kalkındıracak istikamette ciddi harcamalara dönüştüremediler. Har vurup harman savurdular, gösteriş harcamaları yaptılar. Harcadılarharcadılar, Türkiye'yi borca batırdılar. Fabrikaların kapamasına neden oldular. Çiftçiden KDV alıyorlar, pırlantadan KDV almıyorlar. Yani ne hesap, ne Ali Cengiz oyunları bunlar. İthalatı patlattılar, Türkiye'deki fabrikalar yavaşyavaş kapanmaya başladı" dedi.

  Baykal, bugün sanayide her 10 tezgahtan 4'ünün kapandığını, 2008 yılıkasım ayı itibariyle işsiz sayısının 1 milyon arttığını belirterek, "bugün 2008 kasımında 2002 kasımına göre 1 milyon daha fazla işsiz var. Aralık, Ocak,Şubattaki işsiz sayıları buna dahil değil" dedi.

  "Değişim kaçınılmaz hale geldi"

  Çalışanların, kazandıklarının yarısı kadar vergi ve stopaj ödediklerini, 2009 ocak ayında 138 bin kişinin borç ödeyemez hale geldiğini dile getiren Baykal, Türkiye'nin yeni bir anlayışa ihtiyacı olduğunu belirtti.

  Baykal, "Bu böyle gitmez, böyle gitmemeli, artık bir değişim kaçınılmaz hale geldi. Ekonominin, işsizliğin, çiftçinin, esnafın hali ortada. Bunca sıkıntı var,bunca sıkıntılı olan ülkede bir de ne var? Yolsuzluk var, yolsuzluk. Türkiye'deki yolsuzlukların farkında mısınız?. Deniz Fenerini biliyor musunuz?. Eskiden ferdi yolsuzluklar yapılıyordu, şimdi teşkilatlı, dernekleşmiş, şirketleşmiş, mevzuatla kanunla yapılan yolsuzluk, iktidar himayesinde yapılan yolsuzluk var. Adam Almanya'da dernek kurmuş. Ramazan mübarek ayda cami cami dolaşmış,ağzından bal akıyor, din ve imandan başka bir şey konuşmuyor. İnsanlar da Allah'ın emri, dinin icabı yardımını bunlara teslim etmiş. Parayı din, iman diye Allah, Peygamber, Kur'an diye diye toplamışlar. Olur mu böyle şey. O parayla Türkiye'de şirket kurmuşlar, para kazanmaya başlamışlar. Hırsızlığın bile ahlakı var. Çek elini, dinin, kitabın peygamberin üzerinden" dedi.

  "Horoz dövüşü ile işim yok"

  Baykal, CHP iktidarı ile yolsuzlukların aydınlanabileceğini savunarak, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

  Kim olursa olsun hırsızlık yapandan hesap sorulması gerektiğini vurgulayan Baykal, hırsızlık yapandan milletvekili, başbakan da olsa hesap sorulması gerektiğini belirterek, "Ben bunları söylüyorum, başbakan çok kızıyor, bana saldırmaya başlıyor" dedi. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Yatarken aklında Deniz Baykal var, kalktığında Deniz Baykal var. Yani gecesi gündüzü Deniz Baykal. Ben bir şeyler söylüyorum, sen de söylediklerime cevap ver. Başbakan bana hakaret etmeye çalışıyor, yüzüne gözüne bulaştırıyor.Yani işi bir horoz dövüşüne çekmeye çalışıyor. Horoz dövüşü ile benim işim yok, ohoroz dövüşü senin işin, mübarek olsun. Ben vatandaşın derdiyle meşgulüm. Başbakan'a bir teklifim daha var. Ben diyorum, hiç uzatmayalım. Meclis'te 550 milletvekili var. Bunlara dokunmayalım, ikimizin dokunulmazlığını kaldıralım. Hesabımızı yargıya gidelim verelim."

  Baykal, Habur sınır Kapısı'ndan eskiden 4-5 bin araç giriş çıkışyaptığını, bugün ise bu sayının 700-800'e düştüğünü aktararak, Habur'un yenidenhızlandırılması ve gerekirse ikinci bir sınır kapısının açılması gerektiğini vurguladı.

  Nevruz ve 1 Mayıs

  "CHP iktidarında GAP hızla tamamlanacaktır. GAP'ın hayata geçirilmesi,CHP'nin en öncelikli işi olacaktır" diyen Baykal, Nevruz ve 1 Mayıs kutlamalarına da değindi.

  Nevruz'un hep bir kabus gibi karşılandığını, olaylar çıktığını, yaralananlar, ölenler olduğunu, herkesin yüreğinin ağzına geldiğini anlatan Baykal, nevruz sonrası gelecek olan 1 Mayıs'ın da dünyanın her yerinde özgürcekutlandığını belirtti.Baykal, konuşmasını şöyle tamamladı:

  "İnşallah önümüzdeki dönemde köklü değişimler olacaktır. İstanbulunda,Ankarasında her yerde görüyoruz. Türkiye kıpır kıpır. Nabız değişmeye başladı. Bir uyanış bir hareketlenme başladı. Vatandaş, 'din iman, din iman diye diyecanımıza okudular' demeye başladı. Bunlar gidecek, Abbas yolcudur yolcu. Bu millet neler gördü. Kimler geldi, kimler geçti. Bunları da gördük, bunlar da gidecek. Nevruzunuzu da şimdiden kutluyorum. Aman dikkatli olun siz. Ne olur bunevruzda kimsenin burnu kanamasın. Hiç bir acı yaşanmasın, dikkat içinde olun. Barış ve huzur içinde bunu kutlayalım. Bir sıkıntı yaşanmasın. CHP iktidarındanevruz, devlet-millet el ele şenlik içinde hep beraber kutlanacaktır."

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim