AFAD'ın birkaç ay önce kullanıma sunduğu 'AFADAcilÇağrı' mobil uygulaması,  deprem ve diğer felakterlerde vatandaşın tüm ihtiyaçlarını tek tuşla karşılıyor.

Yakın zamanda Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremde de 'AFAD AcilÇağrı' uygulaması bilen vatandaşlar tarafından kullanılmaya başladı. Peki AFAD Acil mobil uygulaması ne işe yarıyor?

AFAD ACİL ÇAĞRI UYGULAMASI NE İŞE YARAR?

Arama kurtarma ekipleri, 7.4 büyüklüğündeki Kahramanmaraş merkezli depremin ardından seferberlikle çalışıyor. Kurum ve kuruluşlar vatandaşlar için yoğun mesai harcarken, AFAD'ın mobil uygulaması 'AFAD Acil Çağrı' ise tek tuşla hayat kurtarıyor.

Afet ve acil durumlarda telefonla yardım ekiplerine ulaşmayı sağlayan, bunun yanı sıra en yakın toplanma alanlarını gösteren uygulamada, afet eğitim videoları da bulunuyor.

Uygulamayı App Store ve Google PlayStore'da indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı adayları neden imza topluyor? İşte yanıtı Cumhurbaşkanı adayları neden imza topluyor? İşte yanıtı

Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

AFAD tarafından geliştirilen mobil uygulama, içerisinde acil durumlarda ulaşılması gereken tüm yardım çağrılarını içeriyor.

TEK TUŞLA DURUM BİLDİRİN

  • AFAD'ın mobil uygulamasında 112 Acil Çağrı Merkeziyle internet üzerinden görüşme yapılabiyor.
  • Acil çağrı santraline erişme güçlüğü çeken kullanıcıların bilgileri ve konumu, kayıt altına alınarak geri aranması için kişilere sesli çağrı, SMS veya bildirim olarak ulaşılıyor.
  • Uygulama üzerinden acil çağrı ile eş zamanlı olarak 112 Çağrı Merkezi uygulamaları ile mesajlaşma bağlantısı yapılabiliyor.
  • Vatandaşların navigasyon ile güvenli alana ulaşması sağlanıyor ve 112 Acil Çağrı Merkezi uygulamasındaki harita ekranlarında görüntüleniyor.
  • Afet bölgesinde bulunan kullanıcılara o esnada uygulamayı aktif olarak kullanmasa dahil hayati önem taşıyan bilgilendirmeler mobil bildirim ve SMS ile aktarılıyor.