Deprem bölgesindeki mağduriyet bitmiyor. Hatay’da Toroslar Edaş yetkilileri bugün farklı noktalardaki esnafı dolaşarak elektriklerinin kesildiğini duyurdu. Sebebi ise AFAD’ın faturaları ödemeye son vermesi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Kurt ailesinden ayrı eve çıkmak istedi... Anlaşmazlığı ara buluculuk sözleşmesi çözdü Dokuz Eylül Üniversitesi Kurt ailesinden ayrı eve çıkmak istedi... Anlaşmazlığı ara buluculuk sözleşmesi çözdü


Hatay Harbiye Esenbulak Çarşısı’ndaki esnaf konuyla ilgili açıklama yaptı. Esnafın anlattığına göre hem gıda hem de sağlık işi yapan esnafın elektriği yok. Bu sebeple dondurucular da çalışmıyor ve eşyaları çöp olmak üzere. Bir an önce Hatay Valiliği’nin devreye girerek konunun çözülmesini talep ediyorlar. 

“İŞ YERİMİZ ÇALIŞIR DURUMDA DEĞİL” 

Esnaf Fevzi Mansuroğlu, konuyla ilgili “Daha önce depremzedeydik, şu anda valinin zedesiyiz. Esnafımız şu anda mağdur durumda elektriklerin bağlanmasını istiyoruz” dedi.

Serap Altındağ ise “Biz depremden önce vergilerimizi aksatmıyorduk. Şu an bizi çok mağdur ettiniz elektriğimiz yok. İş yerimiz şu an çalışır durumda değil” diye konuştu.

160 İŞ YERİNİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Defne Belediye Meclis üyesi Veli Eskiocak ise şu açıklamayı yaptı:

“Bu çarşı açıldığında valiliğin verdiği söz, ilk 2-3 yıl elektrik su parası ve kira alınmayacağı yönündeydi. AFAD’ın elektrik faturasını ödemediği gerekçesiyle 160 iş yerinin elektriği kesildi. Sağlık sektöründeki işletmelerde insan ve hayvan sağlığıyla ilgili aşılar, yemek sektöründe ise bozulacak gıdalar mevcut. Bu mağduriyetin en kısa zamanda giderilmesini talep ediyoruz.”

“SÜRE TANINMADI”

Bu sıkıntı sadece Hatay merkezde veya Defne ilçesinde de yok. Samandağ’da ve farklı yerlerde de esnaf aynı sıkıntıyı yaşıyor. Samandağ çarşısında elektrik henüz kesilmedi fakat Toroslar Edaş tarafından esnaf uyarıldı. 

Esnaf Doğan Bilmez yaşananları şöyle anlattı: 

“Burada çok sıkıntı çekiyoruz, elektriklerimiz yok. AFAD tarafından verildi burası. 15 gün önce tebligat yaptılar sözel olarak. Aboneliği alın dediler. Biz bunu maalesef karşılayamıyoruz, bunu söyledik. Süre tanınması gerekiyordu. Bu da tanınmadı. Çalışacak durumda olsaydık bunu dile getirmezdik. İş yapamamamızın birçok sebebi var. Çarşılarımız yerleşim yerlerine uzak, ulaşım sorunu var. Sorunun bir an önce çözülmesini talep ediyoruz.”