CHP, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’ Düzenleyecek CHP, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’ Düzenleyecek

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre 31 Mart yerel seçimlerinin en kritik kentlerinden biri olan Hatay, 6 Şubat depremlerinin ağır tahribatıyla karşı karşıya. CHP'nin tekrar aday gösterdiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya. Seçimin kritik bir eşikte olduğu öngörülüyor. Ancak Hataylılar, depremin getirdiği sorunlarla değil, adaylık tartışmaları ve kaset iddialarıyla ilgilenmek istemiyorlar. Depremzedeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında AKP'nin adayının seçilmemesi durumunda kente hizmet gelmeyeceği kaygısı taşıyorlar.

Lütfü Savaş, 2009'dan beri Hatay Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. AKP'den Antakya Belediye Başkanı olarak seçilen Savaş, 2014'te CHP'den aday olmuş ve seçilmişti. Oylarını %41'e çıkaran Savaş, 2019'da ise %55,1 oy oranıyla başarılı bir performans sergiledi. Ancak 31 Mart seçimlerinde durum Savaş için zor görünüyor. İYİ Parti'nin desteğini çekmesi, diğer muhalefet partilerinin aday göstermesi ve depremin etkileriyle Savaş'ın oy oranında düşüş yaşanması bekleniyor.

AKP ve MHP, eski AKP milletvekili Mehmet Öntürk'ü aday gösterdi. Muhalif adaylar arasında ise Gökhan Zan ön plana çıkıyor. Ancak Zan'ın adaylığıyla ilgili kaset iddiaları ve geri çekilmeme kararına ilişkin tartışmalar seçim atmosferini belirsizleştiriyor.

Sivil toplum örgütleri de seçim sürecinde yaşanan tartışmalardan rahatsız. Kentteki sorunların öne çıkması gerektiğini belirten yetkililer, siyasi gerginliklerin halkı tedirgin ettiğini ifade ediyorlar.

Depremzedeler, kentin altyapısının çöktüğü, konteyner kentlerde sıkışıp kaldıkları bir ortamda seçimlere kararsız bir şekilde yaklaşıyorlar. Adayların geçmiş performansları ve vaatleri üzerinden tercihlerini yapacak olan Hataylılar, kentlerinin yeniden ayağa kalkması ve sorunlarının çözülmesi konusunda umutlu olmak istiyorlar.

Özetle, Hatay'da yaklaşan yerel seçimler öncesinde siyasi çekişmeler, adaylık tartışmaları ve depremin etkileriyle belirsizlikler devam ediyor. Halkın tercihleri, adayların performansı ve vaatleri doğrultusunda şekillenecek gibi görünüyor.