• BIST 107.170
 • Altın 151,379
 • Dolar 3,6777
 • Euro 4,3209

  Halkbank da sahaya iniyor

  26.03.2009 07:51
  Ziraat Bankası’ndan sonra Halkbank da bir paket açıyor.
  Halkbank da sahaya iniyor
  Halkbank da sahaya iniyor Halkbank da sahaya iniyor Halkbank da sahaya iniyor

  Ziraat Bankası"nın açıkladığı kredi yeniden yapılandırma ve kredi faizlerinde indirim içeren paketlerden sonra Halkbank da takibe düşen kredi borçlularına yeniden yapılandırma getiren bir paket açıyor. Borcunu ödeyememiş ve takibe düşmüş tüm bireysel ve ticari kredi müşterilerinin borcu şu anki faizlerle 5 yıla yayılacak.

  Kredi kartı sahipleri için “dürüst değiller” diyen Başbakan Erdoğan"a rağmen Ziraat Bankası"nın önceki gün açıkladığı “öteleme” paketinden sonra Halkbank doğrudan borç tasfiyesine girişiyor.

  Halkbank"ın ekonomik krize karşı önlem paketinde borçlarını ödeyememiş ve takip hesaplarında izlenmeye başlamış ticari ve bireysel kredi borçlusu şirketler ve vatandaşlar hedefleniyor. Paketin en kısa zamanda kamuoyuna açıklanacağı belirtilirken, uygulama detaylarına ilişkin hesaplar yapılıyor. Henüz ana aksı belirlenmiş plana göre, takibe düşen kredi borçlularına yeniden yapılandırma hakkı getirilecek. Bu kapsamda haklarında işlem başlayan ticari ve bireysel krediler ile kredi kartı borçları tasfiye edilecek. Halkbank"ın kriz paketine göre, kredisini ödeyemeyen ve takibe düşen şirketler ile vatandaşların, ödeyemedikleri kredinin eski cari ve temerrüt faizi oranı ne olursa olsun borçları bugünkü faiz oranlarından yeniden hesaplanacak. Bu borç 5 yıla varan vadelerde bölünerek taksitle alınacak. Peşin ödeyene ek faiz indirimi yapılacak.

  Borca 3 ayda tasfiye

  Halkbank, kredi borçlarını ödeyemediği için haklarında yasal takip başlatılan ticari kredi borçluları ile kredi kartı ya da tüketici kredisini ödeyemeyen vatandaşların borçlarını 3 ay içinde tasfiye etmeyi planlıyor. Bunun için uygulama 3 aylık bir dönem için geçerli olacak.

  Paketle getirilecek tasfiye planının en önemli özelliği, borcun yeniden hesaplanmasında temerrüt faiz oranından vazgeçilerek cari faiz oranının esas alınması olacak. Banka yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu nedenle borçlular açısından ödenebilirliği yüksek bir yeniden yapılandırma planı oluşturulacağı tahmin ediliyor. Öte yandan verilen bilgilere göre Halkbank"ın takipteki alacaklarının toplam kredilere oranı halen yüzde 4.7 oranında bulunuyor. Toplam kredi tutarı ise yaklaşık 26 milyar TL düzeyinde.

  Dürüst olmamakla suçlanan kredi kartı mağduruna kamu bankaları kucak açtı

  Başbakan Erdoğan"ın geçtiğimiz hafta yaptığı “Kredi kartıyla borçlananları şöyle bir farklı yere koyuyorum, onlara da dürüst gözüyle bakmam” açıklamasının ardından kamu bankalarının kriz paketleriyle kredi kartı mağdurlarına sahip çıkması ayrıca dikkat çekti.

  Önceki gün Ziraat Bankası"nın açıkladığı paketle kredi kartı mağdurlarının borcu 2 yıla varan vadeye yayılmıştı. Halkbank da Başbakan"a rağmen kara listeye giren kart mağdurlarına bu durumdan kurtulma imkanı sunmuş olacak.

  "MB"nin faiz indirimini kredilere yansıtan ilk banka olduk"

  HALKBANK Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, bankanın yaptığı faiz indirimi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Merkez Bankası"nın faiz indirimini, ekonomideki olumlu hareketleri ve tüketici güven endeksindeki yükselişler dolayısıyla ortaya çıkan olumlu sonuçları bireysel kredilerde yaptığımız genel faiz indirimi ile vatandaşlara yansıtan ilk banka olduk. Halkbank olarak 20 Mart Cuma günü faiz oranlarımızda yaptığımız indirim 23 Mart Pazartesi gününden itibaren geçerli hale geldi. Piyasalardaki olumlu değişiklikleri anında ürünlerimize yansıtarak müşterilerimiz için avantaj yaratıyoruz. Bundan sonra da bu tür refleksleri göstererek bireysel bankacılık alanındaki iddiamızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Biz Halkbank olarak sadece belli mevsim paketleri açıklamıyoruz, her zaman açık olan şemsiyemizle dört mevsim müşterilerimizin yanında yer alıyoruz.”

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim