Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14'üncü Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılış töreninde konuştu. Tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Fidan, "Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için çalışmayı sürdüreceğiz. Dünya üzerinde her haneye etki eden tahıl krizinin çözülmesi için çabamızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

"Türkiyesiz AB'nin küresel bir aktör olamayacağını buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz." diyen Fidan'ın açıklamaları şöyle: 

Türkiye önde gelen devletlerden biridir.

Bölgemizde güvenlik huzur ve istikrara en büyük tehdit terör örgütleridir. Biz terör örgütleri ve onlara destek verenlere göz açtırmayacağız ve alan da bırakmayacağız.

Tahıl Koridoru mesajı

Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için çalışmayı sürdüreceğiz. Dünya üzerinde her haneye etki eden tahıl krizinin çözülmesi için çabamızı sürdüreceğiz.

Yunanistan ile ilişkiler

Yunanistan ile ihtilaflı meselelerde mevcut samimi atmosferi sürdüreceğimize inanıyoruz. Milli davamız Kıbrıs konusunda duruşumuz nettir. Eşitlik temel politikamız…

Ege ve Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz.

AB, Türkiyesiz küresel bir aktör olamaz.

Yine mi imam hatip? CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen'den 'kapatacağız' açıklaması Yine mi imam hatip? CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen'den 'kapatacağız' açıklaması

 Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik çalışmalar sürecek.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin akamete uğratılmış olması stratejik körlüktür. Yeni dönemde Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerine vizyoner bir bakışla yaklaşılması ve sürecin tam üyelik perspektifiyle canlandırılması önem arz etmektedir.