• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Güvercinada kurtarıldı

  27.06.2009 16:32
  Kuşadası'nın simgesi olan Kuşadası Belediyesi'ne ait tarihi Güvercinada'nın iç kale bölümün de bir vatandaş tarafından üç yıldır devam eden işgal bu gün sona erdirildi.
  Güvercinada kurtarıldı
  Güvercinada kurtarıldı Güvercinada kurtarıldı Güvercinada kurtarıldı

  Sit alanı içindeki iç kalede izinsiz olarak devam eden ticari faaliyet zabıta ve polis ekiplerinin müdahalesi ile ortadan kaldırıldı. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, "Kuşadası'nın simgesi Güverncinada'daki işgalin sona erdirerek iç kaleyi kurtardık" dedi.
  Tarihi Güvercinada'nın Kuşadası'nın simgesi olduğuna dikkati çeken Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, "Tarihi Güvercinada mülkiyeti Kuşadası Belediyesi'ne ait. Kuşadası'nın simgesi olan Güvercinada'daki iç kaleyi bir kişi üç yıldır işgal ederek ticaret yapıyordu. Ürettiklerini sattığını ifade eden işgalcinin sanatına ve sanatçı kimliğine saygı duymamıza rağmen Kuşadası'na ve Kuşadalılara ait bir simgenin işgaline de göz yumamazdık. 10 gün süre vermemize rağmen bu iç kaleyi terk etmediği için
  polisimizin de desteği ile zabıta ekiplerimiz burayı boşaltmıştır. Bizler ilçemizin simgesi olan Güvercinada'yı kısa süre içerisin de kültürün sanatın ve yerel tarihin anlatıldığı bir merkez haline getireceğiz. Ayrıca burada bir kent müzesi oluşturmayı planlıyoruz "diye konuştu. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün Güvercinada'da ayrıca yakın zaman için de restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirterek, Rrestore projesi ihale aşamasın da Güvercinada bizim ve Kuşadası için çok önemli. Anıtlar
  kurulunun ticaret yapılamaz kararına rağmen 3 yıldır buranın yasalara aykırı şekilde işgal edilip ticaret yaptırılmasına göz yumulmasını anlamak mümkün değildir. Biz buradaki işgali sona erdirerek Kuşadası halkının malına sahip çıktık ve görevimizi yaptık" şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim