Türk güreşinin efsane isimlerinden dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel film oluyor.

Son Dakika: Galatasaray Adana'da takıldı, Emre Belözoğlu zirveye yerleşti! Başakşehir tam 15 maçtır... Son Dakika: Galatasaray Adana'da takıldı, Emre Belözoğlu zirveye yerleşti! Başakşehir tam 15 maçtır...
Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ adlı belgeselde 175 kez milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın tahta bir bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı başarı hikayesinin kayıt edilerek gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Özel İdare Müdürü Serdar Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar da çekimlerde gönüllü olarak görev aldı.

43 yaşındayken hayata veda eden Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanı sıra arşivlerde yer alan müsabakalarının görüntüleri de ekrana taşınıyor. Ayrıca güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan da belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını gelecek kuşaklara aktarmak istedik”