banner158
banner218

YKS başvuruları yarın başlıyor! Başvuru nasıl yapılır? Kılavuz yayınlandı mı?

Milyonlarca öğrenci için yeni maraton yarın başlıyor. Üniversite adayları günlerdir sabırsızlıkla başvuruların başlamasını bekliyordu ve büyük gün geldi çattı. Peki, YKS başvuruları nasıl yapılır?

YKS başvuruları yarın başlıyor! Başvuru nasıl yapılır? Kılavuz yayınlandı mı?
banner216

YKS 2019 için geri sayım başladı. Başvurular yarın başlarken mart ayının 6'sında sona eriyor. Üniversite adayları heyecanla kılavuzun yayınlanmasını beklerken şimdiden "YKS başvuruları nasıl yapılır?" sorusuna yanıt arıyorlar.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) şeklinde gerçekleşecek. Bu üç oturumun başvuru tarihleri 12 Şubat'ta başlayıp 6 Mart 2019'da sonra erecek. Kılavuzun da 12 Şubat günü saat 10.00 gibi yayınlanması bekleniyor.

SINAVA BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Sınava başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

a) 2019-YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM'nin //www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların Nereye Yapılacağının Belirlenmesi:

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.

DİKKAT:

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 14:39