banner4

'Yaşadığıma inanamıyorum'

Manisa'nın Soma ilçesinde yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği madende 7 yıldır çalışan Cafer Kılıç'ın 3 ay önce meslek hastalığı sebebiyle işine son verildiği ortaya çıktı.

'Yaşadığıma inanamıyorum'
banner26

İHA'nın haberine göre İzmir'in Kınık ilçesine bağlı Elmadre Köyü'nde 11 akrabasını toprağa vermenin derin üzüntüsünü, faciadan sağ kurtulan yeğenine sarılıp ağlayarak atmaya çalışan Kılıç, "3 çocuk annesi eşim, 'Allah seni bize bağışladı' diye ağlıyor. Ben hala yer üstünde olduğuma inanamıyorum"dedi.

Türkiye'yi yasa boğan Soma'daki maden faciasında onlarca arkadaşı ve akrabasını kaybeden 35 yaşındaki Cafer Kılıç'ı hayata, meslek hastalığı bağladı. Kanındaki trombosit düşüklüğü sebebiyle iş akdinin feshedileceği söylenen Kılıç, bakmakla yükümlü olduğu yaşlı bir annesi, eşi ve 3 çocuğu olduğunu ifade ederek, çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Bir kaç gün yer üstünde çalışan Kılıç, meslek hastalığı olarak ifade edilen rahatsızlığı sebebiyle, hayatının risk altında olduğu gerekçe gösterilerek, işten çıkarıldı. İşsiz kalmanın derin üzüntüsü içinde olan Kılıç, 3 gün önce dünyayı yasa boğan Soma'daki faciayla yıkıldı.

7 yıl birlikte çalıştığı onlarca arkadaşı ve akrabalarının ölüm haberiyle şoka giren tecrübeli madenci, yaşadığına bile sevinemedi. Ailesiyle birlikte hayat mücadelesini sürdürdüğü Elmadere Köyü'ndeki 11 akrabasının ölüm haberine inanamayan Cafer Kılıç, faciadan sağ kurtulan köylülerini bir an olsun yalnız bırakmadı. Madenden sağ çıkan 6 akrabasından biri olan Taner Kılıç'a sarılarak hem mutluluk hem de hüzün gözyaşları döken Kılıç, yaşadığı karmaşık duyuları anlattı.

"3 GÜN İÇİNDE BENİ ÇÖPE ATTILAR"

Facianın yaşandığı ocaktaki son günlerini dile getiren Cafer Kılıç, "2011 yılından sonra madende çalışırken takınıyordum. Durumu maden faciasında vefat eden yeğenlerimle paylaştım. İşime son verileceğinden korkuyordum. Vefat eden yeğenlerim, 'Sağlığın bizim için önemli olmayabilir ama senin için çok önemli' dediler. Ben de durumu ilk olarak madendeki mühendisimiz Koray beye söyledim. Allah Rahmet etsin. O da vefat etmiş. Yattığı yer cennet olsun. Doktora çıkmamı söyledi. Ertesi gün doktor, kan değerlerimi görünce çok şaşırdı. 'Sen 3 yıl boyunca neden gelmedin?' dedi. Hayatımın risk altında olduğunu ifade ederek, beni 3 gün yer üstünde çalıştırdılar. Yüzde 80, işten atılacağım söylendi. Yer üstünde çalışmaya devam etmek istedim. 'Bin 500 yevmiyemi daha doldurup, emekli olayım' dedim. 'Risk taşıyorsun. Elini, ayağını kesersin en azından çocuklarının başında dur deyip, 3 gün içinde beni çöpe attılar" dedi.

"MESLEK HASTALIĞIM OLMASA BEN DE ÖLMÜŞ OLACAKTIM"

Meslek hastalığı olarak bilinen hemofili rahatsızlığı olduğunu kaydeden Kılıç, "Beni, 'Git çoluk çocuğunun başında dur' diyerek, işten çıkardılar. Ben burada ne iş yapacağım? Burada elim ayağım kesilse ne olacak? Benim sağlık güvencem yok ki. Burada bir şey olsa kurtarsınlar bakalım, beni kurtarabilecekler mi? Ben o madende çalışmaya devam etseydim benim ailem de ölüm acımı yaşayacaktı. Ben o maden ocağın her yerini biliyorum. Ne kadar kötü bir durumda olduğunun farkındayım. Kazadan sonra maden ocağı artık bitti. Keşke arkadaşlarım ölmeseydi de öyle bitseydi. Orası lanet bir ocak. Ne pis ne de temiz havası doğru bir şekilde gidiyordu. Bir ocakta 5-10 tane elektrikçi olur mu? 2 bin kilometrelik yerden nasıl olacak? Madende çalışan arkadaşlarım bir bandın boyunu bile yarım saatte çakıyorlardı. Ben hasta olduğum için dinlene dinlene bir saatte anca çıkabiliyordum. En sonunda 'Sen bize yaramazsın' dediler, çıkış verdiler" diye konuştu.

"EŞİM, 'ALLAH SENİ BİZE BAĞIŞLADI" DİYEREK AĞLIYOR"

Yaşanan facianın çok acı olduğunu ifade eden Kılıç sözlerini şöyle noktaladı.
"Ben yer üstünde olduğuma inanamıyorum. Eşim oturup 'Allah beni bize bağışladı' diye ağlıyor. Acımız çok büyük"..

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:12