banner339
banner313

Uber ve Lyft ile Yolculuk Yapmak Neden Her Zamankinden Daha Pahalı?

Rakuten Intelligence'a göre, Uber veya Lyft gibi araç paylaşım uygulamalarından yapılan bir yolculuğun maliyeti Ocak 2018 ile Temmuz 2021 arasında %92 arttı. Birçok sürücü, sürüşler için bekleme sürelerinin arttığını da fark etti. Bunun ana nedeni ise sürücü kıtlığı!

Uber ve Lyft ile Yolculuk Yapmak Neden Her Zamankinden Daha Pahalı?
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Rakuten Intelligence'a göre, Uber veya Lyft gibi araç paylaşım uygulamalarından yapılan bir yolculuğun maliyeti Ocak 2018 ile Temmuz 2021 arasında %92 arttı. Birçok sürücü, sürüşler için bekleme sürelerinin arttığını da fark etti. Bunun ana nedeni ise sürücü kıtlığı!

 

Temmuz 2021'in başlarında, Uber ve Lyft sürücü sayısı var olan kapasitenin yaklaşık %40 altındaydı. Şirketler bunu fark ettikten sonra sürücüleri geri dönmeye ikna etmek için milyonlar değerinde ikramiye ve saat başına ücret parası ayırdı. Ancak işleri eski haline getirebilmek için, araç paylaşım şirketlerinin sürücüleri geri dönmeye ikna etmek üzere daha fazlasını yapmaları gerekebilir.

 

Rideshare Drivers United grubunun şoförü ve gönüllü koordinatörü Ben Valdez, “Şirketler bizim gerçekten bir insan olduğumuzu düşünmüyorlar ve bizi sadece kâr olarak görüyorlar” diyor ve ekliyor: "Hayat yavaşlamaya başladığında, ben ... sanırım 85 dolar için 12 saat çalışıyordum."

 

Uber'in web sitesi, sürücülerin Orlando gibi şehirlerde saatte 22 dolar, New York gibi şehirlerde saatte 37 Dolar arasında kazandığını söylüyor. Lyft, sürücüler için uzun bir teşvik ve ikramiye listesine sahip. Ancak, geçimini sağlamak için yalnızca araç paylaşım platformlarına bel bağlayanlar için şirketler yeterli teklifi sunmuyor.

 

Aslında, “Chad The Gig Economist'in yaratıcısı Chad Polenz gibi birçok sürücü yemek siparişi uygulamalarına geçti. Polenz, "InstaCart ve Doordash, Amazon Flex'e yöneldim ve çeyrek mil kadar sürüyordum ve kolay bir şekilde günde neredeyse 200 dolar kazanıyor gibiydim" diye hatırlıyor.

 

Pandemi sırasında yolcu taşıyamayan sürücüler için bu bir talih kuşu gibiydi; 2020 yıllık faaliyet raporuna göre, Uber'in araç paylaşım geliri 2019 ile 2020 arasında %43 düşerken, teslimat geliri %179 arttı.

 

Sürücü sıkıntısı, araç paylaşımlı iş modelinin sürdürülebilir olup olmadığını sorgulatıyor. Hiçbir şirket şimdiye kadar sürdürülebilir bir kâr tablosu göstermedi ve bunun yerine halka açık diğer çoğu şirketle karşılaştırıldığında şaşırtıcı kayıplar yaşadı. Uber, geçen yıl 6,77 milyar dolar ve pandemiden önceki son tam yıl olan 2019'da 8,51 milyar dolar kaybetti. Lyft geçen yıl 1,75 milyar dolar ve 2019'da 2,60 milyar dolar kaybetti, ancak son çeyrekte özkaynak tazminatı ve vergiler gibi maliyetleri göz ardı eden düzeltilmiş FAVÖK (adjusted EBITDA) bazında ilk kez kârlıydı.

 

Karlılık, Uber ve Lyft'in hızla büyüdüğü pandemi öncesi dönemde bile bu şirketler için bir sorundu. O zamanlar, bu şirketleri, yolculuk fiyatlarını promosyonlar ve indirimler ile destekliyor ve hatta yeni müşteriler kazanmak için yolculukların maliyetini düşürüyordu. Dolayısıyla, bu şirketler tarafından toplanan sermaye, kısmen, yolculukları daha uygun fiyatlı hale getirmeye ve sürücülerin ücretlerinden memnun olmalarını sağlamaya gitti. Lyft ve Uber artık halka açık şirketler olduğuna göre, kar elde etme konusunda daha fazla endişelenmeleri gerekiyor.

 

İşleri tersine çevirmek için Uber 250 milyon dolarlık bir sürücü teşviki başlattı ve Lyft daha fazla sürücü ikramiyesi ve teşvikine yatırım yaptı.

 

Uber bu söylenenler için yorum yapmayı reddetti ve Lyft sözcüsü e-postayla gönderilen bir açıklamada "platformumuza binlerce sürücü dahil ettik ve sürücü bekleme sürelerinin ve fiyatların iyileşmesini bekliyoruz" dedi.

 

 

 
banner218