banner339
banner313

Türkiye Uzay Ajansı’ndan heyecanlandıran paylaşım! 9 Şubat tarihi verildi…

Türkiye Uzay Ajansı’ndan heyecanlandıran paylaşım! 9 Şubat tarihi verildi…
banner448
banner427Türkiye Uzay Ajansı 13 Aralık 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı kararname ile kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansının kurulmasının ardından 18-19 Ocak 2019'da yapılan ilk toplantıda, Milli Uzay Programı'nın yol haritası oluşturuldu.

Çalıştay’da, uzay bilimleri ve teknolojileri, uzay uygulamaları, fırlatma ve malzeme teknolojileri, uzay hukuku, uluslararası ilişkiler ve finansman konuları ele alındı. "Milli Uzay Programı"nın hazırlanarak hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütüldü.

A TAKIMI BELİRLENDİ, İLK TOPLANTI YAPILDI

Ağustos 2019'a gelindiğinde ise Türkiye'nin 20 yıllık rüyası olan Türkiye Uzay Ajansının A takımı belirlendi.

3 Eylül 2019'da ise Türkiye Uzay Ajansının yönetim kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında ilk kez toplandı.

Bakan Varank, bu toplantıda "Uzay ajansımızın, Türkiye'nin uzaydaki geleceğine yön verecek işlere imza atacağına inanıyorum." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDENİN YAKIN OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Ocak 2021'de Uzay Ajansı tarafından hazırlanan 2021, 2030 milli uzay programını da yakın bir tarihte açıklayacaklarının müjdesini vermiş, bu alandaki hedefleri kamuoyu ve tüm dünya ile paylaşacaklarını söylemişti.

SALI GÜNÜ TÜM DÜNYAYA İLAN EDİLMESİ BEKLENİYOR

Dün ise Türkiye Uzay Ajansının resmi Twitter hesabından "İstikbalGöklerderi" ifadeleri ile bir video paylaşıldı. Uzay görüntülerinin yer aldığı videoda 9 Şubat 2021 tarihi işaret edildi. Milli Uzay Programı'nın Salı günü tüm dünyaya ilan edilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 17:46
banner218