banner158
banner218

Trump'tan İran'a çağrı: Zamanım çok

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile anlaşma yapmaması  durumunda İran yönetiminin hata edeceğini savunarak, "İran ne istiyorsa  yapabilir, benim için sorun yok. Zamanım çok." dedi.

Trump'tan İran'a çağrı: Zamanım çok
banner216


G-20 Zirvesi için Japonya'ya hareketinden önce basın mensuplarına  gündemi değerlendiren Trump, ABD-İran gerilimine ilişkin açıklama yaptı.

İran konusunda attığı adımları savunan Trump, "İran ne istiyorsa  yapabilir, benim için sorun yok. Zamanım çok. İran'ın ekonomisi şu anda çok kötü.  Bu durumu hemen çabucak da çözebilirler, 10 yıl da sürebilir." değerlendirmesinde  bulundu.

Trump, İran'a çok güçlü yaptırımlar uyguladıklarının altını çizerek,  "İran yönetiminin kendi halkını önemsediğinden emin değilim. Eğer önemsiyorlarsa  (ABD ile) bir anlaşma yaparlar. Eğer anlaşma yapmazlarsa demek ki sadece  kendilerini düşünüyorlar. Eğer yaptıkları buysa o zaman onlar bencil ve  aptallardır." ifadesini kullandı.

Dün ABD, Tahran'a yeni yaptırımlar getirmişti

ABD Başkanı Trump, cuma günü İran'a yönelik hava saldırısına onay  verdiğini ancak 150 civarında İranlının ölebileceği bilgisini alınca saldırı  emrini durdurduğunu açıklamıştı.

ABD yönetimi, İHA'nın düşürülmesinin ardından dün İran lideri Ali  Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmişti. ABD  Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de bu hafta  ABD tarafından yaptırım listesine ekleneceğini duyurmuştu.

İran'dan ABD için "diplomasiye kapıları tamamen kapattı" yorumu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise ABD'nin, İran lideri  Hamaney ve Dışişleri Bakanı Zarif'i hedef alan yaptırımlarla diplomasiye kapıları  tamamen kapattığını söylemişti.

Trump konuyla ilgili son açıklamasında, İran ile muhtemel bir çatışma  durumunda İran'a Amerikan askeri gönderilmesini düşünmediklerini belirterek,  "Eğer bir şey olursa bunun uzun sürmeyeceğini söylüyorum çünkü çok güçlü bir  pozisyondayız." ifadesini kullanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 00:54