banner83

Soma'da 6. gün 25 gözaltı 5 tutuklu

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 zanlıdan 5'i tutuklandı. Aralarında Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın oğlu Can Gürkan’ın da bulunduğu 5 kişi daha mahkemeye se

Soma'da 6. gün 25 gözaltı 5 tutuklu
banner94
banner26

Facia ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 şüpheliden 10’u  tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Bunlar arasında bulunan İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri; Yalçın Erdoğan ve Ertan Ersoy ile vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Amiri Hilmi Kazık tutuklandı. 15 şüpheli, ’Denetimli serbestlik’ koşulu ile serbest bırakıldı. Jandarmadaki sorgusu devam 5 şüphelinin bu sabah sabah savcılığa sevk edilmeleri bekleniyor.

Gece boyu adliyede bulunan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, mahkemeye sevk edilenlerin Soma Adliyesi önünde bekleyen yakınlarına sık sık bilgi verdi. Yakınları, duruşmaları takip ederek kendilerine bilgi veren Özel’e teşekkür etti.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada 301 işçi yaşamını yitirmiş, 486 kişi de yaralanmıştı.

SOMA HOLDİNG'TEN AÇIKLAMA: ALP GÜRKAN HAKKINDA GÖZALTI KARARI YOK

Soma Holding'ten yapılan açıklamada maden sahibi Alp Gürkan hakkında gözaltı kararı olmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Eynez Maden Ocağı’nda yaşanan elim kaza nedeniyle hakkında çıkan gözaltı kararını bu sabah öğrenmiştir. Soma’da emniyet güçlerine müracaat ederek hakkında gerekli işlemin yapılmasını talep eden Can Gürkan’ın ifadesi alınmaya devam edilmektedir. 
Soma Holding gözaltındaki tüm çalışanları için avukat görevlendirmiştir, aksi yönde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 
Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmamaktadır.
Yapılan haberlerde hukuki sürecin başladığının göz önünde bulundurulmasını rica eder, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.''

CAN GÜRKAN: ZAMANI GELİNCE KONUŞACAĞIZ

Gözaltına alınan, Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan’ın oğlu ve Soma Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, adliyeye getirildi. Can Gürkan, "Zamanı gelince konuşacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 11:34

banner102