banner339
banner313

OHAL Komisyonu ''davasız ihraçları'' görüşecek!

OHAL Komisyonu ''davasız ihraçları'' görüşecek!
banner401
banner39915 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) mesleklerinden ihraç edilen kişilerin ve kapatılan kurumların temsilcilerinin itirazlarını görüşmek üzere kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) İnceleme Komisyonu, 14 bin 320 başvuruyu daha görüştükten sonra çalışmalarını tamamlayacak.

KHK ile ihraç edilenler için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) de talebiyle kurulan ancak ‘yavaş çalışması’ ve kararları ile tartışmaların merkezinde yer alan OHAL İnceleme Komisyonu’nun 2020 Faaliyet Raporu yayımlandı. Rapora göre, kuruma başvuru sayısı, 126 bin 630 oldu. 13 bin 170 başvuru kabul edildi, diğer başvurucuların kamuya dönmelerinin önü kapandı.

Komisyona başvuru yapanların adli soruşturma süreçleri, raporda kendisine yer buldu. Buna göre, KHK ile ihraç edilen yurttaşlardan 12 bin 797’si hakkında herhangi bir soruşturma açılmadı. Bu kişiler, ne ile suçlandıklarını öğrenemedi. Eşinin itirazı reddedilmesi ve örgütle bağı tespit edilmesine rağmen bin 116 KHK’li ise mesleklerine iade edildi.

Raporda, OHAL Komisyonu’nun başvuruları değerlendirme kriterleri de sıralandı. Soruşturma dosyalarındaki tespitler, ByLock bilgileri, talimat ile Bank Asya’da açılan hesaplar ve yatırılan paralar, ilk kriterler olarak sıralandı. Belirtilen kriterler arasında, örgüte aidiyeti gerekçesiyle kapatılan sendika, dernek, vakıf ve federasyonlara üyelik veya yöneticilik bilgisi de yer aldı.

ÖNCELİK BERAAT EDENLERE

Bank Asya’daki hesap hareketlerinin oluşturulan özel yazılımla incelendiği kaydedilen raporda, Fethullah Gülen'in talimatının ardından destek amacıyla bankaya para yatırıldığı anımsatıldı. 1 Ocak 2014’ten itibaren bankaya yapılan ödemeler, ayrıntıları ve örnekleri ile anlatıldı.

Raporda paylaşılan dekontlarla birlikte bazı başvurucuların “Seninleyiz Bank Asya” şeklinde açıklamalarla para yatırdığına, bazı başvuranların ise başka bankalardan çektikleri kredileri destek amacıyla bu bankaya aktardığına işaret edildi. Ayrıca raporda örgütün yurt dışı yapılanmasına mali destek amacıyla Bank Asya üzerinden usulsüz kredi kullanımı ve para transferlerinin ortaya konulduğu da belirtildi.

ÖRGÜT BİLGİLERİ ANLATILDI

Örgüt içi mülakat sisteminin de anlatıldığı raporda, şu ifadelere yer verildi: “Örgütün mahrem birimlerinde görev yapacak kişiler, küçük yaşlarda örgüt adına devşirilmiş, sadakatleri yüksek, örgüt yapılanmasında her kademede sorumluluk alarak örgüt içinde ilerlemiş, örgüt ideolojisini azami derecede benimseyen ve örgüt içinde gizlilik ve tedbir unsurlarını en iyi uygulayan kimseler arasından seçilmekle birlikte mahrem yapıya kabulden önce yeniden örgüt içi mülakata tabi tutulmaktadırlar.”

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 12:05
banner218