banner158
banner218

O ülke tetikte! Hapşırma, öpüşme ve deri temasıyla geçiyor

İngiltere'nin doğu kıyısındaki Essex bölgesinde, ender görülen bir bakteri nedeniyle 12 kişinin öldüğü bildirildi.

O ülke tetikte! Hapşırma, öpüşme ve deri temasıyla geçiyor
banner216


İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nden (NHS) yapılan açıklamada,  “Invasive Group A streptococcus” (iGAS) adlı bakterinin ülkenin doğu kıyısındaki  Essex bölgesinde 12 kişinin ölümüne yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, hapşırma, öpüşme ve deri temasıyla bulaştığı belirtilen  bakterinin, insanların boğazında ve derisinde herhangi bir semptoma yol açmadan  uzun süre yaşadığı kaydedildi.

Bakterinin kaslara, kana veya akciğere ulaşması halinde ölümcül olduğu  belirtilen açıklamada, ilki şubat ayında görülen bakteri vakasının mart ayında  salgına dönüştüğü ve şu ana kadar 32 kişide teşhis edildiği ifade edildi.

Açıklamada, bakteriden etkilenenlerin çoğunluğunu kronik yaraları için  tedavi gören yaşlıların oluşturduğu, ancak bakterinin bulaşma riskinin düşük  olduğu aktarıldı.

Açıklamada, antibiyotik tedavisine erken başlanması durumda bakterinin  etkili bir biçimde engellenmesinin mümkün olduğu da vurgulandı.

Başkent Londra'nın kuzey doğusundaki Essex'de tedbir amacıyla yüzlerce  kişiden örnekler alındığı ve antibiyotik tedavisine başlandığı kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 23:27