banner339
banner313

Mülakatlarda En Çok Aranılan Özellik Nedir?

Pek çok şirket, kutunun dışında, kalıpların ötesinde, alışılmışın dışında düşünebilen ve fırsatları görüp değerlendirmek için herkesten önce davranabilen çalışanları işe almaya isteklidir.

Mülakatlarda En Çok Aranılan Özellik Nedir?
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Pek çok şirket, kutunun dışında, kalıpların ötesinde, alışılmışın dışında düşünebilen ve fırsatları görüp değerlendirmek için herkesten önce davranabilen çalışanları işe almaya isteklidir. Kutunun dışında düşünmek, problemleri alışılmış olmayan yollarla karşılayabilmek, yaratıcı ve özgürce düşünebilmek ve statükoyla mücadele edebilmek anlamına gelir. Harvard Business School profesörü Francesca Gino'nun yaratıcı sözleriyle, kutunun dışında düşünmek, "yapıcı uyumsuzluk (constructive nonconformity) "tur. Bu, organizasyonun yararına organizasyonel normlardan veya ortak beklentilerden sapan davranıştır. 

Peki kutunun dışına nasıl çıkabiliriz?

Statükoyu düzenli olarak sorgulayın. 


Uyumsuzluk halini beklenen, yaygın bir mesele haline getirin. "Neden?", "Nasıl olabiliriz...?" ve "Ya … ise?" diye sorun. Bariz bir şekilde görünen çelişkili sorunları yan yana dizin ve birtakım olarak bunları çözmeye başlayın. Geleneksel bilgelik, çatışan sorunları çözmenin mümkün olmadığını söyleyebilir, ancak "bugün uygulanan yolu" sorgularsanız, yeni bir düşünce şekli ortaya çıkaracaksınız. Mesela, çalışanlarınıza, rakiplerinize karşı kuruluşunuza en savunmasız olduğu yerden saldırma fırsatı vermemek için çalıştıklarını hayal etmeyi önermeyi deneyebilirsiniz. Bu, stratejik statükoya meydan okumanın ve yeni sorunları farklı bir bakış açısıyla tanımlamanın mükemmel bir yoludur.

Daha geniş bir perspektiften bakın ve alışılmadık içerikler arasında gidip 
gelin! 

Çığır açan düşünce ve yaratıcılık, genellikle alışılmadık bağlantılar kurmaktan gelir. Mantıklı olabilecek farklı ve daha geniş perspektifler alabilmek için diyafram açıklığını genişletmeye devam edin. Bunun anahtarı, ilk bakışta ilgisiz görünen konular, kavramlar veya sorunlar arasında gidip gelerek, farklı bir görüşünüzün veya fikrinizin "kutunun dışına çıkmasına" neden olan olağandışı bağlantıyı bulmaktır. Hiçbir şeyi alakasız veya bağlantısız diye önemsiz addetmeyin.

Vizyonlayın! 


Meydan okuduğunuz şey her neyse onu ve onu çözmenin olası yollarının bir resmini çizin. Da Vinci olmak zorunda değilsin. Çizim yapmak sağ beyninizi çalıştırır ve mantıksal sol beyninizin konu ya da "kutu" hakkında aynı şekilde düşünme üzerindeki baskısını kaldırabilir. Aynı zamanda metaforlar çok fazla bilgiyi dar bir alanda tutabilmek için çok güçlü araçlar haline gelebilirler :) Kilit nokta, bir çözümün nasıl yeni bir yol izleyebileceği konusunda farklı görüşleri teşvik etmek için ekibinizi görsel düşünme ve görsel yineleme sürecine dahil etmektir.

 

 
banner218