banner274

Milli Piyango İdaresi'nden 'şeffaflık' açıklaması

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce "şans  oyunlarına ait çekilişlerin şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirildiği"  bildirildi.

Milli Piyango İdaresi'nden 'şeffaflık' açıklaması

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde "Sayıştay'dan şok rapor: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil" başlığıyla haberler yayımlandığı hatırlatıldı.

İdarece düzenlenen piyango ve sayısal oyunların çekilişlerinin şans  oyunları sektörüne özgü çekiliş donanımları kullanılarak yapıldığı ifade edilen  açıklamada, çekilişlerin vatandaşlara ve medya kuruluşlarına açık olarak, çekiliş  heyeti tarafından ve noter gözetiminde yapıldığı belirtildi.

Çekilişe ilişkin tüm işlemlerin tutanağa bağlandığı ve kayıt altına  alındığı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca çekilişlerin tamamı www.millipiyango.gov.tr adresinden canlı  olarak yayınlanmaktadır. Canlı yayını izleyemeyen vatandaşlarımızın ise arşiv  kayıtlarından çekilişlerimizi her zaman izleyebilme imkanı bulunmaktadır.  Dolayısıyla şans oyunlarına ait çekilişler şeffaf ve güvenilir bir şekilde  gerçekleştirilmektedir.

İdaremizin 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda, haber başlığında yer  verilen şekilde 'Milli Piyango çekilişleri güvenli/güvenilir değil' şeklinde  herhangi bir tespite yer verilmemiş, çekilişlerin şeffaf ve güvenilir olmadığı  yönünde herhangi bir eleştiri yapılmamış ve çekilişler konusunda İdaremiz kusurlu  bulunmamıştır.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün faaliyetleri İdare  müfettişleri, Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonu tarafından her yıl periyodik olarak  denetlenmekte olup, bir tek çekilişte bile usulsüzlük tespit edilmemiştir."

Milli Piyango İdaresinin, halkın güveninden aldığı güçle ve  bayilerinin fedakar çalışmalarıyla, Türkiye'nin tanıtımına, Sosyal Hizmetler ve  Çocuk Esirgeme Kurumuna, olimpiyat oyunlarına, savunma sanayisine, Yüksek Öğrenim  Kredi ve Yurtlar Kurumuna kaynak aktararak ülkenin kalkınmasına önemli katkı  sağladığı belirtildi. Açıklamada, "Zaman zaman İdaremiz hakkında gündeme  getirilen bu gibi asılsız iddialar İdaremizin kamuya aktardığı kaynakların  azalmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda, basın ve yayın kuruluşlarından İdaremiz  ile ilgili yapacakları haberlerde daha hassas ve sorumlu davranmaları  beklenilmektedir." ifadesi kullanıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 13:34
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k