banner116
banner92

Madenciye uydudan adım adım takip

Soma faciasının ardından kömür madenleri uydudan takip edilecek. Türkiye Taşkömürü Kurumu, baretlerdeki çip sayesinde madencilerin yer altında hangi noktada olduklarını adım adım izliyor.

Madenciye uydudan adım adım takip
banner94
banner26

İşçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen sistem sayesinde madencilerin hangi anda bulunduğuna ilişkin veriler kuyu başlarında, kuyu katlarında ve kuyu diplerindeki algılayıcılarlaizleme merkezine iletiliyor.

İşçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen sistem sayesinde madencilerin hangi anda bulunduğuna ilişkin veriler kuyu başlarında, kuyu katlarında ve kuyu diplerind...

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, işçilerin baretlerindekilambalara entegre edilen çip sayesinde madencilerin yer altında hangi noktada olduklarını adım adım takip edebildiklerini bildirdi. TTK bünyesindeki 5 madenden 3'ünde çip sisteminikullandıklarını anlatan İnan, ortalama 10-15 euroya mal olan sistemi yakın zamanda diğer madenlerde de kullanmayı planladıklarını söyledi.

7 BİN 448 KİŞİLİK İSTİHDAM

Soma'daki maden faciasının ardından, işçilerin güvenliğine yönelik önlemler ve dünyada kullanılan teknolojiler tartışılırken madencilik alanda faaliyetlerini kamu adına yürüten TTK'nın Genel Müdürü İnan, TTK'nın üretim faaliyetlerinin Armutçuk, Amasra, Kozlu, Üzülmez ve Karadon taşkömürü işletme müesseseleri tarafından yürütüldüğünü, buralarda yer altındatoplam 300 kilometre uzunluğunda galeri açıklığı olduğunu ve 7 bin 448 madencinin istihdam edildiğini anlattı.

ADIM ADIM İZLENİYOR

Madenlerde en dikkat ettikleri konunun güvenlik olduğunu belirten İnan, bu kapsamda işçilerinyerlerinin tespiti için çipli sistemi kullandıklarını bildirdi. İnan, çipli sisteme ilişkin şu bilgileriverdi: 'Kuyu başlarında, kuyu katlarında, kuyu diplerine algılayıcılar var. Bu algılayıcılar, madencilerin üzerlerindeki çipi okuyor. İşçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen sistemsayesinde madencilerimizin hangi anda hangi noktada olduklarını adım adım takip edebiliyoruz. Bu veriler izleme merkezine iletiliyor. Bu sayede hangi işçimizin nerede olduğunu, hangi saatte ocağa girdiğini, hangi saatte çıktığını anında izleyebiliyoruz.'

SİSTEM PAHALI DEĞİL

Madenlerde kullanılan bu sistemin pahalı bir uygulama olmadığını vurgulayan İnan, lambalarızaten her madencinin kullanmak zorunda olduğunu, bu sistemin ise lambaya entegre edildiğini ifade etti. Çipli sistemin 10-15 euroya mal olduğunu anlatan İnan, özel sektörün bunu dahauygun fiyata temin edebileceğini söyledi. İnan, kendilerinin Kamu İhale Kanunu çerçevesinde alım yapmak zorunda olduklarını, özel sektörün ise daha sıkı bir pazarlıkla bu çipleri 10 avronun da altına alabileceğini kaydetti.

Her işçimizin oksijenli ferdi kurtarıcısı var

TTK'nın işlettiği madenlerdeki acil müdahale ve sığınma odalarına ilişkin de bilgi veren İnan, şunları kaydetti: 'Bu tip işletmelerde meydana gelebilecek kazalarda iki türlü stratejiden biriniuygularsınız. Birisi kaçarak kurtulma birisi de bekletme. Bizim 5 işletmemizde toplam 300kilometre uzunluğunda galeri açıklığımız var. Dolayısıyla biz kaçarak kurtulma stratejisini benimsemiş durumdayız. Her işçimizin oksijenli ferdi kurtarıcısı vardır. Bunu takabilirseniz, olay olduğunda size her türlü ortamda 1 saat kapalı devre solunum yapma şansı verir. Dolayısıyla bizim işçilerimiz bunlarla ara istasyonlara veya temiz havaya ulaşmak üzere maskelerle kaçarlar. Yetmeyeceği yerlere de ara istasyon kuruyoruz. O odalarda da maskeyi değiştirmesini sağlıyoruz.'

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 10:08
banner118