banner158

'Kral Abdullah Merkezi' için kapatma kararı

Avusturya Meclisi'nde, Suudi Arabistan tarafından finanse edilen "Kral Abdullah Dinler ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi"nin kapatılması yönünde verilen önerge, 5 partinin desteğiyle kabul edildi.

'Kral Abdullah Merkezi' için kapatma kararı
banner152


Mecliste grubu bulunan "Liste Jetzt" partisi, Suudi Arabistan’da son  yıllarda artış gösteren insan hakları ihlalleri ve 18 yaşında bir Suudi  vatandaşının yönetim karşıtı gösterilere katıldığı gerekçesiyle idamla  yargılanması nedeniyle "Kral Abdullah Merkezi"nin kapatılmasını içeren önerge sundu.

Önerge, yapılan oylamada mecliste grubu bulunan 5 partinin desteğiyle kabul edildi.

Avusturya, İspanya ve Suudi Arabistan tarafından 2012’de kurulan ve  faaliyetleri "Kutsal Koltuk" olarak adlandırılan Vatikan tarafından denetlenen diyalog merkezinin başkent Viyana’daki ana binasında, 5 farklı din temsil ediliyor.

Öte yandan mecliste kabul edilen önergenin yasal olarak herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Uzmanlar, Avusturya’da iktidarda bulunan geçici hükümetin, diyalog  merkezinden ayrılma kararı alması durumunda, merkezin Avusturya’dan farklı bir yere taşınması gerekeceği, böylelikle kapanmasının söz konusu olabileceği  görüşünü paylaşıyor.

Suudi Arabistan’la özdeşleştirilen diyalog merkezinden yapılan yazılı  açıklamada, dinler arasında diyaloğun güçlendirilmesi için uluslararası alanda  denetime açık bir şekilde faaliyetler yürütüldüğüne işaret edildi.

Meclis tarafından kabul edilen önergenin üzüntü verici olduğu  belirtilen açıklamada, kurumun iki ülke arasında varılan bir anlaşma sonucunda  kurulmadığı, uluslararası statüye sahip olduğu, merkezin taraflardan birinin  aldığı karar doğrultusunda hareket etmeyeceğinin altı çizildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 00:16
banner94