banner158

Korkunç olay kamerada! Ölüm böyle geldi...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) kamyonetin kasa  kapağının açılarak başına çarpması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi  İrem Kütük'ün ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandı. Sürücü Tahir Kepenek  hakkında "taksirle öldürme" suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame  düzenlendi.

Korkunç olay kamerada! Ölüm böyle geldi...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) psikoloji bölümü öğrencisi İrem  Kütük'ün (22) ölümüyle ilgili soruşturmayı tamamladı.

Cumhuriyet Savcısı Hacı Çam tarafından hazırlanan iddianamede,  kamyonetin sürücüsü Tahir Kepenek'in (50) "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2  yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Kazaya ilişkin detaylara da yer verilen iddianamede, şüpheli Tahir  Kepenek'in kullandığı üniversiteye ait 06 GJ 429 plakalı kamyonetin kasasının  demir kapağının, mekanizmanın yerinden çıkmasıyla ODTÜ yerleşkesinde kaldırımda  yaya olarak yürüyen İrem Kütük'ün başına çarptığı ve üniversite öğrencisinin  beyin kanaması ve beyin doku hasarı sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

İddianamede, soruşturma dosyasında bulunan kaza tespit tutanağına  göre, İrem Kütük'ün herhangi bir kural ihlalinin olmadığı, sürücü Tahir  Kepenek'in ise Karayolları Trafik Kanunu'nun trafik güvenliği ve düzeniyle ilgili  maddeleri ihlal ettiği ve kusurlu olduğu bildirildi.

'PİŞMANIM' DEDİ

Şüphelinin savunmasına da yer verilen iddianameye göre, Kepenek,  pişman olduğunu, olayda kastının bulunmadığını söyledi.

Suç tarihinde ODTÜ'ye ait 06 GJ 429 plakalı kamyonet ile üniversitenin  A4 kapısından girdiğini, tahminen 200 metre ilerledikten sonra arkasından bir  aracın korna çalması üzerine dikiz aynasına baktığını anlatan Kepenek, kamyonun  arka damper kapağının açılmış olduğunu ve yolun sağından giden ismini sonradan  öğrendiği maktule İrem Kütük'ü yerde yatar vaziyette gördüğünü, hemen ambulansa  haber verdiğini ifade etti.

Olaydan 1-2 saat önce kampüs içinde kamyonla taşıma işi yaptığını  kaydeden Kepenek, kapağın nasıl açıldığını bilmediğini, kampüsün girişinde  bulunan tümsekten geçerken kapağı tutan kelepçenin çıkmış olabileceğini öne  sürdü.

Kepenek, damperin açılma yerinin, 5 ya da 6 ay önce yapıldığını da  sözlerine ekledi.

 KAMYON KAPAĞI AÇIK İLERLİYOR 

İddianamede, ODTÜ'deki güvenlik kamerası görüntüleri ve fotoğraflarına  da yer verildi.

İrem Kütük'ün, üniversitenin A4 kapısından kampüse girdiği ve  kaldırımdan fakültesine doğru yürüdüğü görüntülere yansıyor. İrem'in ardından,  söz konusu kamyon, aynı kapıdan kampüse giriyor. Kamyonun öğrencinin kafasına  çarpan arka kapağının ise kasanın sağ yan tarafına takılı olduğu, aracın arka  kapağı açık şekilde ilerlediği görülüyor.

Araç, saat 12.05'te üniversiteye giriş yaptıktan sonra arka kapak  takılı olduğu mandaldan kurtuluyor. Kamyonet, bu şekilde bir süre ilerledikten  sonra arka kapak kaldırımda yürüyen öğrenciye çarpıyor.

İrem Kütük, 26 Kasım'da ODTÜ'de meydana gelen kaza sonucu hayatını  kaybetmiş, sürücü Tahir Kepenek, sevk edildiği Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesince  tutuklanmıştı.

Kütük'ün cenazesi 27 Kasım'da Konya'da toprağa verilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 13:11
banner192